2
1

2
1


2
ÇOCUK PSİKOLOJİSİ SORUNLARI
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1


2
1

2
GENÇLİK PSİKOLOJİSİ SORUNLARI
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1


2
1

2

BEYOĞLU BELEDİYESİ İLE BİRLİKTE GERÇEKLEŞTİRDİĞİMİZ MUTLU AİLELER MUTLU ÇOCUKLAR SEMİNERLERİMİZİ TAMAMLADIK.
1

2
1

 

.: Köşe Yazıları :. 


Astımlı Çocukların Anne-babalarına Yönelik Psikolojik Rahatlatıcı Çalışmalar

Danışman Psikolojik Hizmetler Merkezi olarak astım şikayeti ile tedavi altında olan çocukların aileleriyle düzenli gruplar yaptık. Bu grupların amacı aileyi önce astım hastalığı konusunda bilgilendirmek, sonra da bu hastalıktan mustarip bir çocukla bir çocukla yaşamlarını kolaylaştırmaktı. Astım konusunda bilgilendirmeyi konunun uzmanı doktor yapmaktaydı.

Psikoloji konusuna geldiğimizde ise, bir veya iki doktor devreye girmekte, bir sohbet havası içinde, ailelerin daha önce karşılaştıkları ve karşılaşabilecekleri sorunları ailelerden dinleyerek konuya giren psikolog daha sonra ailenin rahatlamasını sağlamak için bu konuda ailelerin kafalarındaki pek çok soruyu sormalarını sağlamaktaydı. Ayrıca bu ailenin bulmuş olduğu bir çözüm yolu konuşulmaktaydı. Bu çözüm yolundan aile yararlanmışsa, diğer aileler o yola yakın ilgi göstermekte ve denemek istemektedirler. Bu çalışma sabit sayıda kişi ile 6 ila 10 seans olarak sürdürülmektedir. Bizim yaptığımız son çalışma çok başarılı oldu. Anne-babalar, çalışma sonunda kendilerinin rahatladıklarını açıkça bildirdiler.

Ayrıca bir başka olumlu ve önemli bulgu ise, çocukların gözleminde astım krizlerinin azaldığının açıkça görülmesiydi. Bu, çalışmanın başında amacımızdı.biz bu amacın gerçekleştiğini gördük.

Şimdi burada sizlere söz etmek istediğim iki önemli konu var. Birincisi; astımlı çocukların anneleri üzerine yapılmış olan pek çok çalışma bu annelerin aşırı kuralcı, huzursuz, tedirgin, kaygılı, korkak, endişeli, kararsız kişilik özellikleri gösterdikleri yönündedir. Bazı araştırmalar, "annenin bu tür tutum ve davranışlarının çocuk üzerinde astımın ortaya çıkmasına sebep olmaktadır" demektedir. depiKadınlar için cinsel uyarıcı olan şeyler nelerdir? Bu konuda çok araştırma yapılmamıştır. Hep erkeklerin nelerden etkilendikleri araştırma konusu olmuştur. Şimdilerde artık kadınlar da çalışma hayatına başladı. Üst düzey yönetici kadrolara kadınlar gelmeye başladı. Bununla birlikte artık gücü kadınlar da tutmaya başlayınca, onlar da düşünülmeye başlandı. Şimdi kadınların mutluluğu için ve daha fazla cinsel haz alabilmeleri ile ilgili çalışmalar yapılmaya başlandı. Tüm bunların içinde bilim adamları artık kadını cinsel yönden duyarlı hale getirmede nelerin ne ölçüde rolü olduğunu aramaya başladılar. Bu arayış hem kadınların cephesinde hem de erkeklerin cephesinde çok önemlidir. Sözün özünde, kadının nasıl daha fazla cinsel zevk alacağı konusundaki bilgi hem kadını mutlu edecek, hem de ilişkiyi güzelleştireceği için erkeği de mutlu edecektir.
Jacqualine Tarkiel "seks aşkla olur ama seks aşkın dışında da olur ve güzel, doyurucu olabilir" diyor. Biz buna katılıyoruz. Ayrıca aşksız seksin sadece erkeklere özgü olduğunu söylemek doğru bir düşünce değildir. Kadın da erkek gibi, uygun bir seks ilişkisinden haz alacaktır. Bu haz olayı gerçek bir doyumdur. Ama aşkla birlikte alınan doyum ise, gram olarak daha fazla haz veren, daha farklı etkileri yaşatan bir yaşantıdır. Bu yaşantıda aşk o kadar etkin ve de baskındır ki, seksten alınan zevkin önünde aşkın gücü gider.
Kadın için çok önem verilmesi gereken bir nokta, menopoz döneminde sekstir. Bu dönemde seks ilişkisinin olmaması veya az olması, kadınları psikolojik olarak olumsuz etkilemektedir. Kendilerini işe yaramaz hissetmektedirler. Bunun sonucu olarak erkeklerini mutsuz eder ve ilişkilerini bozguna uğratırlar. Menopoz döneminde östrojen hormonlarının azalması, salgı sistemindeki düzensizlikler, vajinal kuruluk gibi sorunlar tedavi edilmediği takdirde cinsel isteksizlik yaşanabilir. Bu sorunun çaresi vardır.
Benim tüm menopoz döneminde giren veya girmek üzere olan kadınlara önerim, mutlaka bir psikologla görüşmeleridir. Çünkü önce kafalarındaki soru işaretlerini netleştirmelidirler. Bazen bu bilgilenme tamamen sorunu çözmektedir. Bazen cinsel ilişkiye girememe korkusuyla bana gelen pek çok çift cinsellik konusunda bilgilendirme aşamasında ilişkiye rahatça girmektedirler. Bu da bize "cinsellik tabuluğunu sürdürüyor" fikrini vermektedir.
Kadın olsun erkek olsun cinsellik konusunda bilgi eksikliği Türkiye'de bütün yoğunluğuyla devam etmektedir. Utanma, bilgisizlik, yanlış bilgiler, batıl inançlar ve günah duyguları cinselliğin katili olmaktadır. Menopoz dönemindeki kuruluk gibi basit ve çözümü olan bir olay pek çok aileyi mutsuz edebilmektedir.
Ayrıca ergenlik döneminde yaşanan bir başka önemli nokta ise, gençlik (ergenlik) döneminde tüm dürtülerin kabarmasıdır. Bu, kızda da erkekte de böyledir. Genel düşünce olarak, kızlar mastürbasyon yapmaz sanılır. Bu tamamen yanlış bir bilgidir. Hatta mastürbasyon yapan kız kendini suçlu ve günah işlemiş olarak görür ve çok büyük bir sıkıntı içine girer. Mutsuz olur. Genç kızların, cinsellik konusunu en yakınında olan annesiyle rahatça konuşabilmesi gerekmektedir. Ama genç kız hem konuşmaya çekinir, hem de anne yeterli bilgiye sahip olmadığı için kızı konuyu açtığında hemen kapatma yoluna gider.
En önemli konu ise; bizim toplumumuzda hala seksin güzel, hoş, temiz, gerekli bir olay olarak algılanmamasıdır. Tüm medya olarak, seksin güzel, gerekli, zevkli bir olay olması gerektiğini insanımıza anlatabilirsek, ne mutlu bize. Ardından, yanlış bilgi eksikliklerinin ve yanlış bilgilerin düzeltilmesini istiyoruz. Ardından, günah ve batıl inançların konuşulup doğru fikirlerle yer değiştirmesini istiyoruz. Bu amaçla, bir seks danışma kanalı açtık. Bu kanal herkese hizmet veriyor. 900'lü de değil. Saygı ve sevgiyle.


 
Şubat 2023
  Pzt     Sal     Çrş     Prş     Cum     Cts     Pzr  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28


YETİŞKİN PSİKOLOJİSİ SORUNLARI

İŞ YAŞAMI PSİKOLOJİSİ SORUNLARI
CİNSELLİK
 
 

Sitedeki tüm yazılar Uzman Psikolog Alanur Özalp'e aittir. Tüm hakları saklıdır. İzin almadan kullanılamaz.