2
1

2
1


2
ÇOCUK PSİKOLOJİSİ SORUNLARI
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1


2
1

2
GENÇLİK PSİKOLOJİSİ SORUNLARI
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1


2
1

2

BEYOĞLU BELEDİYESİ İLE BİRLİKTE GERÇEKLEŞTİRDİĞİMİZ MUTLU AİLELER MUTLU ÇOCUKLAR SEMİNERLERİMİZİ TAMAMLADIK.
1

2
1

 

.: Köşe Yazıları :.

RENKLER VE ÇOCUK PSİKOLOJİSİ

Renkler çocukluğun en parlak yönüdür. Çocuklar tüm renkleri severler ve her zaman renklere tepki gösterirler. Bununla birlikte, çocukların tepkileri yetişkinlerinkinden farklıdır. Eğer çocuklarla iletişim kurmak istiyorsanız, renkler sizin can simidiniz olacaktır. Ancak renklerin dilini doğru kullanmanız gerekiyor. Çocuklar, büyüdükçe genişleyen ancak kısıtlı sayıda bir renk yelpazesine sahiptir.

Renkler, çocukların ilk ayırt edebildikleri karakteristik özelliktir. Çoğumuz çocukların yalnızca siyah ve beyaz renkleri algıladığını duymuşuzdur(aydınlık ve karanlık). Genç aileler çocuklarının odasını siyah-beyaz renklerle boyarlar, siyah-beyaz oyuncaklar alırlar. Fakat 6 hafta ile 2 aylık arasındaki dönemde bu durum radikal değişikliklere uğrar. Çocuklar ilk önce kırmızı rengi algılar. Daha sonra diğer canlı renkleri, en son sarı rengi algılamaya başlarlar.

Aydınlık, parlak renkler küçük çocukların dikkatini çeker. Çok sayıda araştırma, yaş ile birlikte çocukların da tercihlerinin değiştiğini kanıtlamaktadır. 10 yaşından küçük pek çok çocuk, en sevdikleri renk sorulduğunda kırmızı veya pembeyi sevdiklerini söylerler. Ama 10 yaşından büyük çocuklar artık maviyi tercih eder. Biz bunun sebebinin; gelişimin doğal bir süreci olmasından ve renklerin artık onlar için farklı ruh hallerini ifade edebilmesinden kaynaklandığını düşünüyoruz.

Renk seçimleri cinsiyet ile sıkı bir ilişki içindedir. Çok sayıda araştırma kızların en çok pembe, mor ve lilayı; erkeklerin ise siyah ve koyu renkleri tercih ettiklerini göstermektedir. Bu durumda şöyle bir soru ortaya çıkıyor: Acaba çocukların bu tercihleri doğuştan mı yoksa sonradan edinilen bir şey mi? Yetişkinler küçük kızların ve erkeklerin kıyafet ve oyuncaklarını seçerken onları belirli renklere alıştırıyorlar. Kesin yanıtı vermek çok zor ancak bizler bunun hem doğuştan hem de ailelerin yönlendirmesiyle olduğunu düşünüyoruz. Bu gelecekte çözülebilecek zor bir problemdir.

Acaba oyuncakçılar bu sorunun cevabını yanıtlayabilirler mi? Oyuncakçılara gittiğinizde, satışlarını arttırmak ve çocukların ilgisini çekebilmek için renkleri nasıl çocukların tercihlerine göre kullandıklarına şahit olacaksınız. Benzer şekilde, yetişkin ürünleri üretimi yapan şirketler de benzer stratejiler izliyorlar. Ürünlerin belirli özelliklerini renkler yardımıyla vurgulamaya çalışıyorlar.

Renklerin anlamları sayesinde belirgin özellikleri ön plana çıkarmaktan bahsettiğimizde, cinsiyet yalnızca bir örnek olarak karşımıza çıkar. Eğer canlı renklerle paketlenmiş bir ürün görürseniz, imalatçının çocukları etkilemek istediğini ve onların hedef kitle olduklarını gözler önüne serdiklerini anlayabilirsiniz. Kimi aileler imalatçıların çocukların hisleriyle oynadıklarını düşünüyorlar. Ancak kaç defa renklerin çocukları olumlu yönde harekete geçirdiğine şahit olduğunuzu düşünün, kendinizi onlara hak vermekten alamayacaksınız.

Renkler çocuklar ve gençler için pek çok anlam ifade eden uyaranlardır. Bu anlamlar farklı şekillerde kullanılır ve farklı sonuçlar doğurur. Yalnızca imalatçıların ve satıcıların renkleri çocukların ilgilerini çekmek için kullandıklarını düşünmeyin. Benzer şekilde siz de renkleri öğretmek, motive etmek ve orijinal şeyler üretmek için kullanabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

geri
 
Aralık 2023
  Pzt     Sal     Çrş     Prş     Cum     Cts     Pzr  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31


YETİŞKİN PSİKOLOJİSİ SORUNLARI

İŞ YAŞAMI PSİKOLOJİSİ SORUNLARI
CİNSELLİK
 
 

Sitedeki tüm yazılar Uzman Psikolog Alanur Özalp'e aittir. Tüm hakları saklıdır. İzin almadan kullanılamaz.