2
1

2
1


2
ÇOCUK PSİKOLOJİSİ SORUNLARI
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1


2
1

2
GENÇLİK PSİKOLOJİSİ SORUNLARI
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1


2
1

2

BEYOĞLU BELEDİYESİ İLE BİRLİKTE GERÇEKLEŞTİRDİĞİMİZ MUTLU AİLELER MUTLU ÇOCUKLAR SEMİNERLERİMİZİ TAMAMLADIK.
1

2
1

 

.: Köşe Yazıları :.

BİR ÇOCUK ODASINDA OLMASI GEREKENLER

•  Sağlıklı bir yatak

•  Komidin ve Başucu lambası

•  Çalışma Masası, sandalye ve masa lambası

•  Oyun ve yaratıcı fikirler için alan

•  Ayna

•  Giysileri asmak ve katlamak için dolaplar

•  Oyuncak ve kitap koyulacak alanlar

 

ÖNCE SAĞLIK

Sağlıklı bir yatak, çocuk odasının belki de en önemli bileşenidir. Çocuklar,kemiksel gelişimlerini sürdürdüklerinden, uzun süreli uyku saatlerinde sağlıksız yatma pozisyonlarına maruz kalmaları sağlık sorunlarını beraberinde getirebilir. Doktorların çoğu, çok yumuşak yatakların sağlıksız olduğu konusunda hemfikir.

Çok çeşit yatak mevcut. Bunlar arasından çocuğunuza en uygun olanı seçmek için biraz dolaşmanız gerekebilir. Ancak unutmayın ki iyi bir yatağın fiyatı da genelde yüksek olur. Bu nedenle iyi bir yatak için harcanan paraya acımamak gerekir. Çünkü söz konusu olan çocuğunuzun sağlıklı gelişimidir.

Başucu lambası, çocuk odasında sandığınızdan çok daha büyük önem taşır. Çocuğunuz karanlıkta uyandığında,yatağından kalkmadan ışığı açabilir; bu şekilde olası çarpma ve düşmeleri engellemiş olursunuz. Ayrıca çoğu çocuk karanlıktan korkar. Uyanır uyanmaz açabilecekleri ışık,onların daha rahat ve güvenli uyumalarını sağlayacaktır.

Bunların yanı sıra, başucu lambası, çocuğunuzun okuma alışkanlığı kazanmasında da esaslı bir role sahiptir. Uyumadan önce, yatağının hemen yanındaki ışığı altında okuyabileceği kitaplar, ona güzel uyku ve beraberinde tatlı rüyalar da getirecektir. Başucu lambası üzerine raflı bir komidin tercih ederseniz, çocuğunuzun favori başucu kitaplarını koyabileceği bir alan da yaratmış olursunuz. Bu da çocuğunuzun okuma alışkanlığı edinmesi açısından önemlidir.

ÇALIŞMA ALANI SORUMLULUK GETİRİR

Evde çalışmak zorunda kaldığınızda, bir çalışma odasının size sunduğu rahatlığı düşünün. Çocuğunuzun da uygun bir çalışma alanı olması önemlidir. Sırtını destekleyecek ortopedik ve rahat bir sandalye, yeterince büyük bir masa ve güzel bir masa aydınlatması, çocuğunuzun ödevlerini yapabileceği sağlıklı ortamı oluşturacaktır. Çoğu çocuk ödevlerini yemek masasının üstünde yapmaya çalışır. Çocuğunuza sadece çalışmak üzere tasarlanmış, kendisine özel bir alan sunmak, ona bir tür sorumluluk hissi ve adiyet duygusu yüklemek açısından önemlidir. Bu şekilde çocuk, ödevin bireysel ve ciddiye alınması gereken bir çalışma olduğu mesajını alacaktır.

Çocuk odası aynı zamanda çocuğunuzun oyun alanı ise, yer döşemesini de özellikle düşünmelisiniz. Çocuklar yerde oynamayı severler.Bu nedenle taş veya seramikten ziyade daha yumuşak yer döşemelerine yönelmeniz tavsiye edilir. Çocuklar için özel üretilen parlak renklerdeki halılar, hoş bir atmosfer yaratmak için kullanılabilir. Yerleri halı ile döşemek, çocuğunuzun düşüp bir yerini incitmemesi için iyi bir önlemdir. Zemin yumuşak olacağından, çocuğunuz düşse de bir yerini incitmez veya yerde oynarken dizlerini acıtmaz. Çocuğunuz dağınık bir yapıya sahipse, plastik yer döşemelerini tercih edin, çünkü temizlemesi kolaydır.

Duvarın aşağı kısmını silinebilin yağlı boya ile boyamak iyi bir seçenek olabilir. Bu sayede çocuğunuz duvara gönlünce yazıp çizip boyayabilir ve siz de daha sonra basitçe silerek temizleyebilirsiniz. Bu fikir hoşunuza gitmediyse, çocuğunuza bir yazı tahtası alıp odasına asabilirsiniz.

 

UZUN SÜRELİ KULLANIM İÇİN

Çocuk odasını dekore ederken, çocuğunuzun zevklerinin kolayca ve sıklıkla değişebileceğini unutmayın. Çocuğunuzun zevkini göz önünde bulundurmak çok önemlidir. Ancak kısa bir süre sonra çocuğunuz bu tasarımdan sıkılabilir. Dokuz yaşındayken çok sevdiği Barbie desenleri, 12 veya 13 yaşına geldiğinde ona çocukça gözükecektir. Aynı durum renk seçiminde de kendini gösterir. Çoğu kız çocuğu pembe renge bayılır. Ancak bir iki sene sonra bu onlara çocuksu gelebilir.

Bazı kişiler için sık sık değişiklik yapmakta bir sorun yoktur. Ancak değişiklik yaparken çoğumuz uzun süre idare edecek değişiklikler yapmayı tercih ederiz. Açık mavi, açık yeşil ve sarı renk tonlarındaki halı veya duvarlar, Barbie veya Spiderman motifli abajur, dekoratif halı,perde ve yatak örtüleri ile süslenebilir. Bu aksesuarlar kolay değiştirilebilir olduğundan, çocuğunuz sıkılsa bile kolaylıkla ve büyük masraflar yaratmadan çocuğunuzun isteklerini yerine getirebilirsiniz.

Çocuk odasında mobilyalar tekerlekli ve hafif olmalıdır ki çocuk kendisi bile odasının mobilyalarının yerlerini değiştirebilsin. Bu ona büyük bir özgürlük hissi verir. Bu hisler kendine güvenini getirecektir.

Mobilya seçerken bir çok aile normal erişkin mobilyaların çocuklar için de ideal olduğunu düşünür. Bu yanlıştır. Çocuk bu tür mobilyalardan ürker, korkar. Bu tür döşenmiş bir odada kendini iyi hissedemez. Normal boyutlarda ahşap bir kitaplık veya dolabı canlı bir renge boyayarak çocuğunuzun odasına yerleştirebilirsiniz. Sadece çocuklar için çeşitli model ve renklerde geliştirilmiş ürünler vardır. Çocuk mobilyalarında dikkat edilmesi gereken en önemli şey dayanıklılık olmalıdır.Sağlam, çizilmeyen,kırılmayan parlak renklerdeki mobilyalar uzun seneler dayanabilir.

Sonuç olarak çocuğunuzun odasını dekore ederken, tıpkı evin başka bir odasını dekore ediyormuş gibi duyarlı ve araştırıcı olun. Ancak unutmayın ki, çocuğunuzun ihtiyaçları ve zevkleri kısa sürede ani değişimler geçirir. Bu nedenle esas hesaba katmanız gereken, esneklik olmalıdır. Bir kardeş geldiğinde, çocuk odasını ikisi için uygun hale getirmekte büyük paralar sarf etmeniz gerekmesin. Bu nedenle kolay değiştirilebilir ve ayarlanabilir, üzerinde oynanabilir mobilyalar tercih etmeye özen gösterin.

Bu konularda Çilek Psikoloğunu aramaktan çekinmeyin. Sorun, danışın, yüksek sesle birlikte düşünelim, hayal kuralım.

Uzman Psikolog

Alanur ÖZALP

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

geri
 
Aralık 2023
  Pzt     Sal     Çrş     Prş     Cum     Cts     Pzr  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31


YETİŞKİN PSİKOLOJİSİ SORUNLARI

İŞ YAŞAMI PSİKOLOJİSİ SORUNLARI
CİNSELLİK
 
 

Sitedeki tüm yazılar Uzman Psikolog Alanur Özalp'e aittir. Tüm hakları saklıdır. İzin almadan kullanılamaz.