2
1

2
1


2
ÇOCUK PSİKOLOJİSİ SORUNLARI
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1


2
1

2
GENÇLİK PSİKOLOJİSİ SORUNLARI
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1


2
1

2

BEYOĞLU BELEDİYESİ İLE BİRLİKTE GERÇEKLEŞTİRDİĞİMİZ MUTLU AİLELER MUTLU ÇOCUKLAR SEMİNERLERİMİZİ TAMAMLADIK.
1

2
1

 

.: Köşe Yazıları :.

CİNSELLİK ÜZERİNE

Hayat çok kısa. Bu hayat bize en iyi şekilde değerlendirmemiz için verildi. Bizde onun hakkını vermeliyiz. Hayattan tat almalıyız. Cinsellik hayatımızda en doğal ihtiyaçtır. Beslenmek, nefes almak kadar doğaldır ve olmazsa olmaz bir durumdur. Bazen cinsellik konusunda bir şeyler zorlaşabilir. Sorunlar çıkabilir. Kendimizi sıkıntılı, mutsuz hissedebiliriz. Böyle durumlar hayatımızın her alanında olabilecektir. Bu bir yaşam sürecidir. Sorunlarda insan içindir. Ve insanların oldukları yerlerde olagelecektir. Bizim bilmemiz ve yapmamız gerekenler bir sorun olduğunda bu soruna zamanında çözüm aramamız ve almamızdır.

Cinsel konularda kadınlarda üç konu sorun oluşturabilir. Bu konulardan ilki cinsel ilişkiye girememe, tıbbi dille "Vajinusmus", ikinci sorun "Orgazm Olamama" ve üçüncü sorun "Cinsel İsteksizliktir". Cinsel isteksizlikte dış etkenlerin rolü daha etkin olabilmektedir. Bu üç sık karşılaşılan sorunların dışında başka sorunlarda da bahsedebiliriz. Örneğin; ilişki sırasında acı duymak, menopoz döneminin getirdiği özel durumlar cinselliği yaşamada etkili olabilmektedir.

Cinsellik iki kişinin birlikte yaşadığı bir durumdur. Burada eşlerden gelen etkiler kadının cinselliği doğal ve güzel yaşamasını engelleyebilmektedir. Erkeklerde ortaya çıkabilecek sorunlar ise şöyle sıralanabilir. Bu sorunların başında "Erken Boşalma" sorunu yer alır. Ama erkeklerde kadınlar gibi cinsel sorunlarını çözmek için doktora gitmezler. Özellikle cinsel sorunları bir doktorla konuşmak onlara çok zor gelir. Kendilerine yediremezler, kabullenemezler, utanırlar ve tedirgin olurlar. Bu sorunlarında aynı diş veya baş ağrısı gibi uzmanla konuşarak çözülmesi gerektiğini kabullenmek istemezler. Bazen bu gerçeği bilirler ama uygulamaya sokmazlar. Kullanılan diğer ilaçların yan etkisi olarak ortaya çıkmış özel durumlarda bile kendi doktorlarına durumu açmazlar. Kendi doktorları onları ayıplayacak diye düşünürler. Şimdi doktorlar verdikleri her türlü ilaçta ilaç hakkında kişiye bilgi vermeye dikkat etmektedirler. Bazı tansiyon ilaçları veya psikolojik ilaçlar da sertleşme sorunları ortaya çıkarabilir. Bu durumu her doktor ilacı alacak kişiyle paylaşmalı, tartışmalı, etkileri ne zaman başlar, ne kadar sürer bütün bunları net olarak konuşmalıdır. Bu olumsuz etkinin ne kadar devam edeceği de alan kişi tarafından bilinmelidir. Bazen erkekler erkeklik konusunda oldukça hassas oldukları için gereksiz korkular geliştirip olması gereken tedavilerini bu konu yüzünden bırakabilirler. Bütün bu durumlar diğer eşe mutsuzluk, kaygı, endişe ve bilinmezlik olarak yansıyabilmektedir.

Erkeklerde ikinci olarak gördüğümüz cinsel sorun ise, "Sertleşememe" problemidir. Bu olay bir defa olduysa bu bir yorgunluk, stres, aşırı yeme veya alkol sonucu normal olarak olagelmiş bile olsa erkek o durumda öyle bir korku geliştirir ki bu korku sonucu tedaviye gitmek veya bu konuyu doktorla konuşma yerine ilişkiye girmeyi durdurabilirler. Ve her ilişkiye gireceklerinde bu ilişkide de olabilir korkusuyla hareket ettikleri için ilişkiyi olumsuz hale sokabilir ve sertleşmeyi ortadan psikolojik olarak kaldırabilirler. Özellikle erkekler cinsellik konusunda bir psikolojik yardım almaya hiç yanaşmak istemeyebilirler. Cinsellikle psikolojik durum arasında doğal olan bağlantıyı kurmak onların kafasını karıştırabilir. Böyle bağlantıları görmezden gelmek daha sık karşılaştığımız durumlardır. Arkadaşları, eşi kendisini; sorun psikolojik olabilir mi diye yönlendirdiğinde kızarlar, sert tepkiler gösterebilirler. Ve bu konudan dolayı arkadaşlarıyla ilişkilerini bile kesebilirler.

Günümüzde hem erken boşalma hem de sertleşme problemlerinin çözümü vardır. Bir üçüncü sık görülen erkeklere has cinsel problem de "Cinsel İsteksizliktir". Bu durum bazen bir depresyon durumunun sonucunda ortaya çıkabilir. İşte böyle durumlarda depresyon geçtiğinde bu cinsel isteksizlik kendiliğinden ortadan kalkacaktır. Bu durumda da iki zorluk ortaya çıkar. Kişi bu durumun depresyonu sonucu ortaya çıktığını bilemediği için korkar, tedirgin olur, ne yapacağını bilemez. Bazen de depresyon zaten yaşam enerjisini düşürdüğü için kişi tedaviyi talep edecek enerjiyi kendisinde bulamayabilir.

Kişiler ister erkek olsun ister bayan günümüzde cinsel pek çok problemin çözümü var. Burada bilinmesi gereken ilişkileri gerginleştirmeden, bozmadan, yeniden yapılanamaz hale gelmeden yardımı doğru yerden ve doğru kişiden doğru zamanda talep etmek gerekmektedir. Biz bu doğru adımı doğru zamanda atabilirsek aldatma denilen ve her iki kişiyi yıkan, mutsuz eden, tatsız durumlarla karşılaşmamış oluruz.

Cinsel konularda psikologlar ve cinsel terapistler, sexologlar hizmet vermektedir. Tek siz isteyin talep edin. Sorun, öğrenin. En önemlisi zamanında, kırılmadan, incinmeden ve darılmadan sorunun çözümü için harekete geçin. Dargınlıklar zaman içinde uzadığında kişiler birbirlerinden uzaklaşırlar. Yeni ilişkilere doğru yelken açarlar. Bu durumda her üç kişiye de yazık olur. Böyle durumlardan en çok yara alan çocuklar olmaktadır.


Köşe yazıları
 
Aralık 2023
  Pzt     Sal     Çrş     Prş     Cum     Cts     Pzr  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31


YETİŞKİN PSİKOLOJİSİ SORUNLARI

İŞ YAŞAMI PSİKOLOJİSİ SORUNLARI
CİNSELLİK
 
 

Sitedeki tüm yazılar Uzman Psikolog Alanur Özalp'e aittir. Tüm hakları saklıdır. İzin almadan kullanılamaz.