2
1

2
1


2
ÇOCUK PSİKOLOJİSİ SORUNLARI
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1


2
1

2
GENÇLİK PSİKOLOJİSİ SORUNLARI
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1


2
1

2

BEYOĞLU BELEDİYESİ İLE BİRLİKTE GERÇEKLEŞTİRDİĞİMİZ MUTLU AİLELER MUTLU ÇOCUKLAR SEMİNERLERİMİZİ TAMAMLADIK.
1

2
1

 

.: Köşe Yazıları :.

 

Kadınlar İçin Cinsel Uyarıcı Olan Şeyler Nelerdir?

 

Bu konuda çok araştırma yapılmamıştır. Hep erkeklerin nelerden etkilendikleri araştırma konusu olmuştur. Şimdilerde artık kadınlarda çalışma hayatına başladı. Üst düzey yönetici kadrolara kadınlar gelmeye başladı. Bununla birlikte artık gücü kadınlar da tutmaya başlayınca, onlar da düşünülmeye başlandı. Şimdi kadınların mutluluğu için ve daha fazla cinsel haz alabilmeleri ile ilgili çalışmalar yapılmaya başlandı. Tüm bunların içinde bilim adamları artık kadını cinsel yönden duyarlı hale getirmede nelerin ne ölçüde rolü olduğunu aramaya başladılar. Bu arayış hem kadınların cephesinde hem de erkeklerin cephesinde çok önemlidir. Sözün özünde, kadının nasıl daha fazla cinsel zevk alacağı konusundaki bilgi hem kadını mutlu edecek hemde ilişkiyi güzelleştireceği için erkeği de mutlu edecektir.

Jacqualine Tarkiel "seks aşkla olur ama seks aşkın dışında da olur ve güzel, doyurucu olabilir" diyor. Biz buna katılıyoruz. Ayrıca aşksız seksin sadece erkeklere özgü olduğunu söylemek doğru bir düşünce değildir. Kadın da erkek gibi, uygun bir seks ilişkisinden haz alacaktır. Bu haz olayı gerçek bir doyumdur. Ama aşkla birlikte alınan doyum ise, gram olarak daha fazla haz veren, daha farklı etkileri yaşatan bir yaşantıdır. Bu yaşantıda aşk o kadar etkin ve de baskındır ki, seksten alınan zevkin önünde aşkın gücü gider.

Kadın için çok önem verilmesi gereken bir nokta, menepoz döneminde sekstir. Bu dönemde seks ilişkisinin olmaması veya az olması, kadınları psikolojik olarak olumsuz etkilemektedir. Kendilerinin işe yaramaz hissetmektedirler. Bunun sonucu olarak erkeklerini mutsuz eder ve ilişkilerini bozguna uğratırlar. Menepoz döneminde östrojen hormonlarının azalması, salgı sistemindeki düzensizlikler, vajinal kuruluk gibi sorunlar tedavi edilmediği takdirde cinsel isteksizlik yaşanabilir. Bu sorunu çaresi var.

Benim tüm menopoz dönemine giren veya girmek üzere olan kadınlara önerim, mutlaka bir psikologla görüşmeleridir. Çünkü önce kafalarındaki soru işaretlerini netleştirmelidirler. Bazen bu bilgilenme tamamen sorunu çözmektedir. Bazen cinsel ilişkiye girememe korkusuyla bana gelen pek çok çift cinsellik konusunda bilgilendirme aşamasında ilişkiye rahatça girmektedirler. Bu da bize "cinsellik tabuluğunu sürdürüyor" fikrini vermektedir.

Kadın olsun, erkek olsun cinsellik konusunda bilgi eksikliği Türkiye'de bütün yoğunluğuyla devam etmektedir. Utanma, bilgisizlik, yanlış bilgiler, batıl inançlar ve günah duyguları cinselliğin katili olmaktadır. Menepoz dönemindeki kuruluk gibi basit ve çözümü olan bir olay pek çok aileyi mutsuz edebilmektedir.

 

Köşe yazıları
 
Şubat 2023
  Pzt     Sal     Çrş     Prş     Cum     Cts     Pzr  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28


YETİŞKİN PSİKOLOJİSİ SORUNLARI

İŞ YAŞAMI PSİKOLOJİSİ SORUNLARI
CİNSELLİK
 
 

Sitedeki tüm yazılar Uzman Psikolog Alanur Özalp'e aittir. Tüm hakları saklıdır. İzin almadan kullanılamaz.