2
1

2
1


2
ÇOCUK PSİKOLOJİSİ SORUNLARI
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1


2
1

2
GENÇLİK PSİKOLOJİSİ SORUNLARI
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1


2
1

2

BEYOĞLU BELEDİYESİ İLE BİRLİKTE GERÇEKLEŞTİRDİĞİMİZ MUTLU AİLELER MUTLU ÇOCUKLAR SEMİNERLERİMİZİ TAMAMLADIK.
1

2
1

 

.: Köşe Yazıları :.


Sıcaklar Psikolojimizi Bozuyor;

İnsanlar psikolojik olarak fazla sıcak havalardan olumsuz etkilenirler. Yine insanlar fazla nemli havalardan da psikolojik olarak olumsuz etkilenirler. Kışın da soğuk, kapalı, karanlık havalardan etkilenirler.

Kış havaları daha çok depresyonu veya hipokondriak şikayetlerini tetikler. Yazın ise havaların sıcak olması veya sıcak havaların uzun süreli devam etmesi panik atak, fobi, obsesyon gibi psikolojik rahatsızlıkları tetikleyebilir.

Böyle sıcak günler de kişiler kalp krizi geçirebilirim, tansiyon sonucu felç olabilirim, mide sorunları yaşayabilirim, yediklerimden zehirlene bilirim, bağırsaklarımı bozabilirim, ishal olabilirim, tehlikeli ishallerle karşı karşıya kalabilirim, beyin felci geçirebilirim gibi yoğun korkulara kapılabilirler.

Bu korkular bazen kendileri ile ilgili olabileceği gibi bazen de yakınları veya çocukları için olabilir. Örneğin çocuklar güneşte kalır, güneş çarpar,başlarına güneş geçer gibi korkular geliştirebilecekleri gibi biraz toplu olan anne veya babalar için de sıcak bir havada kalp krizi veya beyin kanaması veya felç geçirebilir diye korku geliştirebilirler. Son yıllar da ise cilt kanseri çok korkulan, panik atak veya takıntı geliştirebilecek rahatsızlıkların başında sayılmaktadır.

Bu rahatsızlıklar sonucu ortaya çıkabilecek korkular konusunda medya'nın rolü çok önem kazanmaktadır. Medya bir rahatsızlıktan bahsettiğinde ve bu rahatsızlığın üzerinde fazlaca durduğunda kişilerde genellikle korkular, panikler ortaya çıkabilmektedir. Kanser yogunlukta konu ediliyorsa, kalp krizi konu ediliyorsa, kalp krizi korkusu kişilerde ortaya çıkabilecektir.

Yaz aylarında sıcaklarla birlikte kalp şikayetleri, tansiyon şikayetleri ve cilt sorunları daha fazla ortaya çıkar. Bu şikayetlerden ölümler daha fazlalaşır.Bu durum panik ataklarda hastalık paniklerini tetikleyeceği gibi ölüm korkusu panik ataklarını da tetikleyebilecektir. Yine yeni bir psikolojik rahatsızlığın tetiklenmesinden de bahsedebiliriz. Bu rahatsızlık şişmanlık korkusu veya zayıflamalıyım, zayıflayamam, güzel olamam korkusudur. Bu durum yaz aylarında medya'nın etkisiyle yoğunlaşır. Medya da diyet, rejim reçeteleri veya güzel mayolu, bikinili kadın resimleri ile doruk noktasına ulaşır. Tüm güzel kadınların ince tığ gibi olması gerektiği düşüncesi pek çok kadının felaketi olur.Hatta çok zayıf kadın veya genç kızları bile etkiler.

Bu durum yaz aylarında bir başka psikolojik rahatsızlığı da tetikleyebilmektedir. Bu rahatsızlığın adı bu medya ataklarının sonucunda ortaya çıktığı için güzel kadın resim ve fotoğrafları ile dolu medya'nın sonucunda ortaya çıkarabilecek stres bozukluğudur.Yine bu ince ve güzel kadın resimleri ile dolu medya'nın sonucunda yeme bozuklukları olarak adlandırılan "anoraksiya" ve "bulimya" gibi psikolojik rahatsızlıkların ortaya çıktığını ve bu rahatsızlıklardan dolayı tedavi görmüş iyileşmiş kişilerde rahatsızlığın yeniden hortladığını ortaya çıktığını görebilmekteyiz.

Genel olarak düşündüğümüzde yaz aylarında aşırı sıcaklar genel stresi arttıra bileceklerdir.

 

Köşe yazıları
 
Şubat 2023
  Pzt     Sal     Çrş     Prş     Cum     Cts     Pzr  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28


YETİŞKİN PSİKOLOJİSİ SORUNLARI

İŞ YAŞAMI PSİKOLOJİSİ SORUNLARI
CİNSELLİK
 
 

Sitedeki tüm yazılar Uzman Psikolog Alanur Özalp'e aittir. Tüm hakları saklıdır. İzin almadan kullanılamaz.