2
1

2
1


2
ÇOCUK PSİKOLOJİSİ SORUNLARI
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1


2
1

2
GENÇLİK PSİKOLOJİSİ SORUNLARI
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1


2
1

2

BEYOĞLU BELEDİYESİ İLE BİRLİKTE GERÇEKLEŞTİRDİĞİMİZ MUTLU AİLELER MUTLU ÇOCUKLAR SEMİNERLERİMİZİ TAMAMLADIK.
1

2
1

.: Şizofren Ailelerine Özel Bir Rehber :.

Anna ve Elsa'nın hikayesi

Anna, Hamburg'ta bir apartman dairesinde yaşayan, 22 yaşındaki kızı Elsa hakkında giderek daha çok endişeleniyordu.

Elsa hiçbir zaman dışarıda çok gezen bir kız olmamasına karşın, onun görünüşünden her zaman gurur duymuştu. Ancak bu durum yakın bir zamanda değişti. Saçı haftalardır yıkanmamışa benziyor, makyaj yapmayı bırakmış ve elbiseleri çıkartılmadan yatılmış gibi görünüyordu.

İlk olarak Anna, Elsa'nın arkadaşlarından biriyle sorunu olduğunu sandı. Bir süredir, onlarla birl ik te dışarıya çıkmamıştı. Odasında oturmayı, bütün gün uyumayı ve gecenin büyük bölümünde müz ik dinlemeyi tercih ediyor gibi görünüyordu.

Fakat Anna bu konuda konuşmaya çalıştığında, Elsa çok hırçınlaştı ve çılgınca çığlık atmaya ve bağırmaya başladı.

"Sus, sus. Neden herkes bana ne yapmam gerektiğini söylüyor? Neden beni yalnız bırakmıyorsun? Bütün bu dırdırın yüzünden kendimi, duyamıyorum."

Artık Elsa'nın odasından gelen müz ik giderek daha yükseliyordu. Anna müziğin sesini kısmasını söylediğinde, Elsa ona haykırıyordu: "Defol. Tabii ki müziğin sesi yüksek. Bütün bu konuşmaları bastırmak için."

Biraz sonra Anna, kızını kafasını yumruklarken buluyordu. Bir şeylerin yapılmasının gerekliliği belirginleştiğinde, Anna aile doktorundan randevu alırdı.

Ancak Elsa doktoru gördüğünde, çok daha iyi görünmekteydi. Mantıklı ve kontrollüydü ve doktorun sorularını net ve sakin bir biçimde yanıtladı. Doktor bazı antidepresan ilaçlar yazdı ve Elsa'nın altı hafta sonra tekrar gelmesini istedi.

Altı hafta sonra, Elsa tek bir tablet bile almamıştı. Garip davranışları devam etmekteydi ve tekrar doktora gitmeyi de reddetmekteydi.

Sonunda Anna doktoru tek başına ziyaret etmeye karar verdi. Anlatacaklarını açıklamasına yardımcı olaması için, Elsa'nın yaptığı alışılmadık şeyleri, garip uyuma alışkanlıklarını ve saldırgan tavırlarını bir liste halinde yazdı. Doktor daha sonraki hafta içinde bir gün evde ziyaret etmeyi kabul eder.

Elsa'yı ik inci kez gördükten sonra, doktor onu bir ps ik iyatriste yönlendirmeye karar verdi.

Anna "Öyleyse endişelenmemiz gereken bir durum olduğunu mu söylüyorsunuz" diye sordu.

Doktor Elsa'nın davranışlarının birçok nedeni olabileceğini açıkladı. Fiz ik sel veya ruhsal bir problem olabileceğini söyledi. Ruhsal hastalıklara ilişkin birtakım broşürler verdi. "Ps ik iyatrist kesin tanıyı koyacaktır" dedi.

Sonraki altı ay boyunca Elsa ve Anna ps ik iyatristi ve ps ik iyatri ekibinin diğer bazı üyelerini görmek üzere, birkaç kez hastaneye gitti. Anne ve kızıyla, Elsa'nın yaşamının bütün yönlerini kapsayacak şekilde, detaylı birtakım görüşmelerden sonra, ps ik iyatrist en sonunda tanıyı koydu.

"Elsa, sende şizofreni var. Bu konuda seni bilgilendirmek isteriz."

 geri
 
Kasım 2023
  Pzt     Sal     Çrş     Prş     Cum     Cts     Pzr  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30


YETİŞKİN PSİKOLOJİSİ SORUNLARI

İŞ YAŞAMI PSİKOLOJİSİ SORUNLARI
CİNSELLİK
 
 

Sitedeki tüm yazılar Uzman Psikolog Alanur Özalp'e aittir. Tüm hakları saklıdır. İzin almadan kullanılamaz.