2
1

2
1


2
ÇOCUK PSİKOLOJİSİ SORUNLARI
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1


2
1

2
GENÇLİK PSİKOLOJİSİ SORUNLARI
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1


2
1

2

BEYOĞLU BELEDİYESİ İLE BİRLİKTE GERÇEKLEŞTİRDİĞİMİZ MUTLU AİLELER MUTLU ÇOCUKLAR SEMİNERLERİMİZİ TAMAMLADIK.
1

2
1

.: Şizofren Ailelerine Özel Bir Rehber :.

Radoslav'ın hikayesi

Radoslav, Prag'ta yalnız kendisinin, 15 yaşında, tek ebeveynli genç olmadığını biliyordu. Ancak bazen ailede babasının mı yoksa kendisinin mi ebeveyn olduğunu anlamak zor oluyordu.

Radoslav'ın babası Joseph'in şizofrenisi vardı. Geçmişte bu, Radoslav'ın yaşamını çok güçleştirdi. Çoğu zaman kendi işlerini tek başına yürütmek, gıda alışverişini yapmak, yemeğini pişirmek zorunda kalıyordu. Bazen de babasının ps ik ot ik atak geçirmesine tanık oluyordu. Bu da çok moralini bozuyor ve korkutuyordu. Daha sıklıkla, babasını yataktan çıkması konusunda ik na etmek için saatlerce uğraşması gerekiyordu.

Bu zor bir yaşamdı. İşler çok aşırı hale geldiğinde evi terk eden Radoslav'ın annesi ve kız kardeşi için de çok zorluydu. O zamandan beri Radoslav tek başına mücadele etmek zorunda kaldı.

Ancak yakın zamanda, çok daha fazla yardım almaya başladı. Babası, yerel bir hastanenin günlük bakım yerine devam ediyor ve burada doktorlar, ps ik iyatri hemşireleri, sosyal hizmet uzmanları ve uğraşı terapistlerinden oluşan bir ekipten destek görüyordu. Bu da, babasının evde ne yaptığını düşünmek zorunda kalmadan, Radoslav'ın okula gidebileceği anlamına gelmektedir.

Bu aynı zamanda, babası Joseph'in ilaçlarını düzenli olarak almaya başlaması da demekti. Kendisini şimdiden çok daha iyi hissediyor ve ev işlerinde biraz daha fazla yardımcı oluyordu.

Her hafta bir ps ik iyatri hemşiresi, evde işlerin nasıl gittiğini ve Radoslav'ın biraz daha desteğe ihtiyacı var mı diye görmek üzere, Joseph'i evlerinde ziyaret ediyordu.

Arada bir sosyal hizmet uzmanı da ziyaret ediyordu. Bazen Radoslav babasıyla birl ik te merkezi ziyaret ediyordu. Son ziyaretlerinde Radoslav'ın baba rolünü, Joseph'in de doktor rolünü üstlendiği bir oyun oynadılar. Daha sonra hastaların aileleri ve arkadaşlarıyla, hastalıkları hakkında nasıl konuşabileceklerini tartıştılar. Babası ile yeniden, oyunlar oynaması çok keyifliydi. Fakat bu Radoslav'ın düşünmesine de yol açtı. Daha önceleri birtakım şeylerin babası için de ne kadar zor olduğu, bu kadar belirgin bir hale gelmemişti. Joseph de, merkezin ps ik iyatristi tarafından oluşturulan, bir sosyal ve kişisel beceriler programına katıldı. Bu,

Joseph'in zaman içerisinde, hastalığı dolayısıyla kaybettiği, bazı sosyal becerilerini geri kazanmasına yardımcı olacaktı. Radoslav, bunun babasının biraz daha fazla dışarıya çıkması için, kendine güvenini arttıracağını ümit ediyordu. Eskiden gidip, birl ik te maç izlerlerdi. Yeniden birl ik te oyun izlemek zevkli olacaktı.

 geri
 
Aralık 2023
  Pzt     Sal     Çrş     Prş     Cum     Cts     Pzr  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31


YETİŞKİN PSİKOLOJİSİ SORUNLARI

İŞ YAŞAMI PSİKOLOJİSİ SORUNLARI
CİNSELLİK
 
 

Sitedeki tüm yazılar Uzman Psikolog Alanur Özalp'e aittir. Tüm hakları saklıdır. İzin almadan kullanılamaz.