2
1

2
1


2
ÇOCUK PSİKOLOJİSİ SORUNLARI
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1


2
1

2
GENÇLİK PSİKOLOJİSİ SORUNLARI
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1


2
1

2

BEYOĞLU BELEDİYESİ İLE BİRLİKTE GERÇEKLEŞTİRDİĞİMİZ MUTLU AİLELER MUTLU ÇOCUKLAR SEMİNERLERİMİZİ TAMAMLADIK.
1

2
1

 

.: AİLENİZİN PSİKOLOJİK REHBER KİTABI :.

PSİKOLOGLAR NE İŞ YAPAR

Kişinin psikolojik sağlığı da fiziksel sağlığı kadar önemlidir. Psikolojik sağlığımız bozulduğu zaman huzursuz ve sinirli olduğumuzdan dolayı sağlıklı ilişki kuramaz, çalışamaz ve üretici olamayız. Mutsuz ve başarısız oluruz. Psikologlar; ilişkilerimiz bozulduğunda ve kendimize güvenimiz kaybolduğunda, ruhsal sorunları dengelemede ve hayata farklı bir bakış açısı kazanmada yardımcı olurlar. Bazen kişi hastalandığını fark edemeyebilir, bazen de yardım istemek ona çok zor, aşağılayıcı, ayıp gelebilir. Tüm bu durumlarda danışabileceğiniz bir psikolog sizi tedavi ederken ailenizi de bilgilendirecek ve rahatlatacaktır.

Psikolojik danışmanlık merkezleri; çocuk, genç ve yetişkinlere yönelik hizmet birimleriyle hayatımıza yön verirler. Yetişkinlere yönelik merkezlerin içinde aile ve evlilik danışma birimleri yer almaktadır. Psikolojik danışma merkezleri bireylere hizmet verdikleri gibi kurumlara da hizmet vermektedirler. Ülkemizde bu alanda dünyadaki bilimsel gelişmeleri takip eden ve araştırmalar yapan psikologların çalıştığı profesyonel kurumlar artmıştır. Yuvalarda, ilkokul ve liselerde psikologlar rehber öğretmen olarak psikolojik danışma hizmeti vermektedirler.

Psikologlar ailelere, çocukları ile ilgili sorunlarda yardımcı olurlar. Ailelere çocuklarının öğrenme ve okul problemlerinde yol gösterirler. Her çocuğun, kendi durumuna uygun eğitim programları geliştirirler. Çocukların altını ıslatma, konuşmada gecikme, kekemelik, tik, dikkat bozukluğu, yalan söyleme, çalma gibi sorunlarına çözümler üretirler.

Aile danışmanlığı yapan psikologlar ise; ailede geçimsizlik, kavgalar, sürtüşmeler ortaya çıktığında aile bireylerine yardımcı olurlar. Ailede boşanma, ölüm, alkol ya da uyuşturucu problemleri yaşanıyorsa bir psikologdan destek almalısınız.

Psikologlar öncelikli görevi; problem ortaya çıkmadan aileyi bilgilendirmektir. Aileye 'İyi, doğru ve psikolojik yönden sağlıklı çocuk nasıl yetiştirilir?' konusunda rehberlik yaparlar. Ailenin zorlandığı yerlerde onları aydınlatarak destek verirler. Örneğin; oyuncak seçimi, cinsel bilgilerin verilmesi, kitap okuma alışkanlığının kazandırılması ve gençlik döneminde kız-erkek arkadaşlığına anne-babanın doğru yaklaşımı konularında anne babayı yönlendirerek, çocuklarıyla iyi ve verimli bir ilişki kurmalarında yardımcı olurlar.

Psikologların diğer bir görevi ise, bozulmuş olan ilişkileri düzeltmektir. Örneğin, dikkat bozukluğu, altını ıslatma, kekemelik gibi sorunlar yaşayan çocukları tedavi eder. Zihinsel özürlü çocuklara eğitim programları hazırlarlar.

geri 
Haziran 2024
  Pzt     Sal     Çrş     Prş     Cum     Cts     Pzr  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30


YETİŞKİN PSİKOLOJİSİ SORUNLARI

İŞ YAŞAMI PSİKOLOJİSİ SORUNLARI
CİNSELLİK
 
 

Sitedeki tüm yazılar Uzman Psikolog Alanur Özalp'e aittir. Tüm hakları saklıdır. İzin almadan kullanılamaz.