2
1

2
1


2
ÇOCUK PSİKOLOJİSİ SORUNLARI
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1


2
1

2
GENÇLİK PSİKOLOJİSİ SORUNLARI
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1


2
1

2

BEYOĞLU BELEDİYESİ İLE BİRLİKTE GERÇEKLEŞTİRDİĞİMİZ MUTLU AİLELER MUTLU ÇOCUKLAR SEMİNERLERİMİZİ TAMAMLADIK.
1

2
1

 

.: AİLENİZİN PSİKOLOJİK REHBER KİTABI :.

İNTİHARLAR NEDEN ARTTI

İnsanlar son günlerde daha fazla intihar girişiminde bulunuyor. Bu intiharların bir kısmı ölümle sonuçlanıyor. İntihar girişimi ölümle sonuçlanmasa bile böyle bir girişimi yapan kimsenin mutlaka yardıma ihtiyacı vardır. Bu yardım bir profesyonel tarafından yapılmalıdır. Bazen intihar girişimini yapan kişiyi seyredenler kendisine kızdıkları için veya onların sözünü dinlemediği için hadi atla, atla diyerek tempo bile tutabilmektedirler. Bu tip davranışlar kişilik bozukluğu veya kişilik zayıflığı olan kişilerde intiharı kesin olarak ölümle sonlandırabilmektedir. Bu durum insanlık açısından ürkütücüdür.
İntihar girişimi kişi depresyon içinde olunduğunda ve çevresi bu durumu fark etmediğinde ortaya çıkabilir.
Ergenlikte ise "beni fark et" şeklinde bir mesaj vermek için ya da istediklerini yaptırabilmek için ortaya çıkabilmektedir. Ergenlikte amaç intihar etmek ya da ölmek değil karşı tarafa veya ailesine isteğini yapmaları için bir mesaj niteliği olmasına rağmen bazen girişim ölümle sonuçlanabilir. Böyle durumlarda gencin tavırları ciddiye alınarak dikkat edilmelidir.
Yaşlılarda işe yaramazlık veya yük olma duygu ve düşüncesiyle birlikte intihar ön plana çıkmaktadır. Gerçek bir intihar isteğidir ve genellikle ölümle sonuçlanır. Bazen psikolojik rahatsızlıklarda gözden kaçarak intihara neden olabilir.

Bir diğer farklı durum ise medyatik intiharlardır. Medyatik intiharlarda konu para istemek, sevgilinin geri dönmesi veya evden ayrılan eşin eve dönmesi olabilir. Konu her ne olursa olsun sonuçta bir ölüm olabilir. Ölüm olmasa bile yapılan iş ruh sağlığı açısından sağlıklı bir yol değildir.
Medya yolu ile fakirlere para toplamak, bağış, yardım birkaç kanalda özendirilince yüz binlerce kişi telefonlarla, mektuplarla medya yolu ile iş, para, eş isteme yolunu seçmektedirler. Bu durum da kişisel haksızlıklara sebep olmaktadır. İntiharda da aynı sistem işlemekte, kişi, iş, eş, para istemek için intiharla medyayı kullanarak amacına ulaşma yolunu seçmektedir. Burada medyanın kişileri özendirmesi söz konusudur. Ayrıca medyanın haber verme hakkı ile haberi suiistimal etmesi ayrıştırılabilmelidir. Medyada yapılacak pek çok program için bir denetim getirilmelidir. Ayrıca, intihar gibi insan psikolojisini ilgilendiren önemli bir durumun, tüm topluma mesaj veren programlarda intihar edenlerin teşhir edilmesiyle değil, uzman bir psikologla konuşulmasıyla doğru ve sağlıklı bir çözüme ulaşır.

Böyle durumlarda ister medyatik olsun ister gerçek intihar girişimi olsun girişim sonucu kurtulan kişinin mutlaka bir psikolog tarafından görülmesi ve belli aralıklarla takip edilmesi gerekmektedir. Hem intiharın sonuçlarının değerlendirilmesi, hemde kişiyi intihar gibi ciddi bir duruma sürükleyen konular üzerine kişiye psikolojik destek verilmelidir.

geri 
Haziran 2024
  Pzt     Sal     Çrş     Prş     Cum     Cts     Pzr  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30


YETİŞKİN PSİKOLOJİSİ SORUNLARI

İŞ YAŞAMI PSİKOLOJİSİ SORUNLARI
CİNSELLİK
 
 

Sitedeki tüm yazılar Uzman Psikolog Alanur Özalp'e aittir. Tüm hakları saklıdır. İzin almadan kullanılamaz.