2
1

2
1


2
ÇOCUK PSİKOLOJİSİ SORUNLARI
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1


2
1

2
GENÇLİK PSİKOLOJİSİ SORUNLARI
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1


2
1

2

BEYOĞLU BELEDİYESİ İLE BİRLİKTE GERÇEKLEŞTİRDİĞİMİZ MUTLU AİLELER MUTLU ÇOCUKLAR SEMİNERLERİMİZİ TAMAMLADIK.
1

2
1

 

.: AİLENİZİN PSİKOLOJİK REHBER KİTABI :.

KADINLAR KENDİLERİNE GÜVENİYOR

Kadınlar iş hayatına hızla atılarak, yılların g et irdiği boşluk dönemini yıkmaya çalışıyorlar. Erkeklerin olan iş yaşamının kurallarına alışmaya ve kısa zamanda uyum sağlamaya başladılar. Oyunu kuralına göre oynamak istiyorlar. Kurallara sadık ve dikkatli davranmaya özen gösteriyorlar. Onlar için bu alan çok farklı ve pek çok bilinmeyenle dolu bir bilinmezler ormanı gibi durmaktadır. Kadınlar öncelikle kendi ailelerine özellikle de babalarına kendilerini ispat et mek zorunda hissediyorlar. Daha sonra yakın akrabalarına kendilerinin de bir erkek evlat kadar başarı lı, hırslı ve oyunu kuralına göre oynayabileceklerini göstermek istemektedirler. Bu da y et mez iş hayatına atılmamış diğer bay an arkadaşlarına kadın olarak da iş hayatında başarı lı, mutlu, hırslı olunabileceğini göstermek, ispat et mek istemektedirler. İş burada da kalmaz yakın çevrelerinden de onlara bakıldığını, izlendiklerini, takip edildiklerini hisse der ler. Böyle durumlarda bazen normal de yapmayacakları işleri çok başarılı yapabilirler. Kendilerini o kadar sıkıştırırlar ki doğru yaptıkları işleri bile yüzlerce defa kontrol eder ve gereksiz vakit kaybe der ler. Hep kafalarının içinde onlar ne der korkusu devam e der gi der . Bazen de bü tün bunların yanında işte birlikte çalıştıkları erkeklere de kendilerinin ne kadar iyi, başarı lı, akıllı olduğunu ispat et mek için özveri ve zaman harcarlar.

Dışarıdaki insanlara da kendilerinin de iş kurallarını bilen, uygulayabilen, gözü kara, saldırmaya hazır kurtlar olduklarını göstermeye hazırdırlar. Bütün bu durumlar onları yaptıkları işle uğraşmaktan da daha fazla yorar. Böyle durumlarda onlara en güzel ve etkili desteği erkek rakipleri vermektedir. Bu olumlu desteğe karşın kendi cinsleri ise onları beğenmeyen, en acımasız eleştirileri yapan ve yaptıkları çok farklı başarılara bile şüphe ile bakarak onların enerjilerinin tükenmesine sebep olabilmektedir. Hemcinsleri ise 'ben yapamadım, olamadım, o'da olamasın' isterler. En ufak bir tökezlenme anında hemen ortaya çıkıp 'ben haklıyım bakın oda yapamadı' diyebilmektedirler. Böyle durumlarda en büyük tehlike kadınların kendilerine olan güvenlerini kaybetmeleridir. Bazen çevreye ispat etmek için kendilerini unutabilirler. Veya kendilerini hayatın güzelliklerine kapatabilirler. Gezmek, eğlenmek, makyaj yapmak, giyinmek sonuç olarak kendine vakit ayırmak onları acaba savaşı kaybeder miyim diye düşündürebilir. Kendine ayıracağı vakti işine ayırması gerekir diye kendilerini suçlarlar.

Uzmanların bu durumdaki kadınlara önerileri; Eğer insan mutlu ise istediği gibi giyiniyor, gezi yor, hayatına ve zevklerine vakit ayırabiliyorsa bu insan işinde başarı lı olacaktır. Eğer kendine ve zevklerine y et eri kadar vakit ayıramıyorsa kişi kısa bir süre içinde tükenmişlik, yorgunluk, bıkkınlık duygularıyla karşı, karşıya kalabilecektir. Hayatınızda yaptığınız her bir yenilik sizi daha fazla enerji, motivasyon ve atağa kalkma gücü verecektir.

Kadın yön et iciler kendilerini mutlu edecek adımlar atmalıdırlar. Mutlu insanın yıkamayacağı düşman yoktur. Mutlu insan kendine güvenir, kendini sever, enerji doludur, hayatı kendi elleri içindedir. Geçmişteki ve gelecekteki olaylarla yaşamaz günü yaşar yaşamı kolay, basit ve ulaşılabilir keyiflerle doludur. Giyinir, kuşanır, gezer, yaşar kendinin güzel şeyleri hak et tiğini düşünür. Hayatının değerli olduğunu bilir. Kendini sever dış giyimine gösterdiği özeni iç dünyasına da gösterir. İç dünyasına verdiği değer kendine verdiği değerdir. İç dünyası diğer kişiler görmez ama o bilir. Bu kendine olan güvenini arttıran bir durumdur. Bu mutluluk bulaşıcıdır. Hemen kişinin çevresine yayılır. Mutlu olduğunuzda her şeyi tozpembe görür ve güçlü hissedersiniz. Bu mutluluk iş yaşantınıza da yansır. İşte daha verimli, ür et en, hızlı ve yeniliklere açık olursunuz.

Kadınlar iş ve sosyal yaşamda kendilerini kişisel olarak geliştirmeli, öğrenme ve dış dünyaya adapte olmak için zaman tanımalıdır. Başa çıkamayacağı durumlarda mutlaka profesyonel destekler almalıdırlar.

geri 
Haziran 2024
  Pzt     Sal     Çrş     Prş     Cum     Cts     Pzr  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30


YETİŞKİN PSİKOLOJİSİ SORUNLARI

İŞ YAŞAMI PSİKOLOJİSİ SORUNLARI
CİNSELLİK
 
 

Sitedeki tüm yazılar Uzman Psikolog Alanur Özalp'e aittir. Tüm hakları saklıdır. İzin almadan kullanılamaz.