2
1

2
1


2
ÇOCUK PSİKOLOJİSİ SORUNLARI
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1


2
1

2
GENÇLİK PSİKOLOJİSİ SORUNLARI
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1


2
1

2

BEYOĞLU BELEDİYESİ İLE BİRLİKTE GERÇEKLEŞTİRDİĞİMİZ MUTLU AİLELER MUTLU ÇOCUKLAR SEMİNERLERİMİZİ TAMAMLADIK.
1

2
1

 

.: AİLENİZİN PSİKOLOJİK REHBER KİTABI :.

YAS DURUMUNDAN ÇIKMAK

Bir yakınınızı, sevdiğiniz bir dostunuzu veya ailenizden bir kişiyi yitirdiyseniz; yas tutar, ağlar, yemekten, içmekten kesilirsiniz. Bu yas süresi kişiden, kişiye değişebildiği gibi kaybettiğiniz kişinin size olan yakınlığı ile de ilgilidir. Yas süresince ağlamak, üzülmek, suçlanmak, kaybedilen kişi ile geçirilen anıları hatırlamak son derece normal tepkilerdir. Bir süre sonra yas döneminden çıkıp normal yaşama dönülmelidir. Eğer yas süresi çok uzarsa yaşamınızı zorlaştırmış olursunuz.

Bazen yas içinde olan kişi bazı doğruları fark edemeyebilir. Yasta uzun kalarak rahatlayacağını düşünebilir. Bazen de çevresinin yasta uzun kalması gerektiğini düşündüğünden kendini acıya fazla kaptırabilir. Burada en önemli etken ölen kişiye bağlı, sadık olacağı düşüncesiyle yası uzun tutarak çevresine karşı iyi insan olacağını kanıtlamak ister.

Böylece kişi hayatta kalan, ona ihtiyacı olan diğer kişileri unutur. Sadece kaybettiği kişi onun için hayatın anlamı olarak görünür. Zaman, zaman çevresindeki kişilere 'beni böyle acılarımla bırakın' diye tepki gösterebilir. Eğer yas süresi uzadı ise, kişiye çevresindeki yakınlarının yardımcı olması gerekmektedir. Yakınları kişinin bir psikologdan yardım almasını önerebilirler. Sevilen kişinin ölümüyle girilen yasın uzaması sonucu kişiler depresyona girebilirler. Depresyonda olan kişinin yaşam enerjisi azalmıştır. Bu durumda olan kişinin yardım isteyecek kadar bile gücü kalmamış olabilir. Böyle durumlarda kişinin yakın çevresi yas süresini değerlendirip, profesyonel bir yardım isteyebilmelidir.

Yastan Çıkmakta Yardımcı Olabilecek Öneriler

•  Dostlarınızla Birlikte Olun. Onların size yardımcı olmasına izin verin.

•  Sağlığınıza Dikkat Edin . Yas dönemi sizi uykusuz ve iştahsız bırakır. Keder, üzüntü sizi yıpratabilir. Bu süre uzadıkça fiziksel ve psikolojik yıpranmalar ortaya çıkabilir.

•  Önemli Kararları Erteleyin . Evinizi satmak, işinizi değiştirmek, başka şehre yerleşmek gibi kararları bu dönemde vermemeye çalışın. Bu tür kararları daha iyi düşünebilecek duruma gelinceye kadar erteleyin. Bu dönemde daha sonra pişman olacağınız kararlar verebilirsiniz.

•  Sabırlı Olun . Zaman her şeyin ilacı olacaktır. Aceleci olmayın, zamana güvenin kendinize ve hayatta kalan dostlarınıza haksızlık etmeyin.

•  Kaybettiğiniz Kişi İle Olan Anılarınızı Hatırlayacaksınız . Bu durum bazen sizi üzecek, ağlatacak bazen de bu yaşanmış anıları hatırlamak, yeniden yaşamak sizi rahatlatacaktır. Bu gelgitler yas süresince devam edecektir.

•  Hoş Görülü Olun . Çevrenizdeki kişiler ne diyeceklerini bilemeyebilirler. İstemeden veya fark etmeden sizi üzecek hareketler ve konuşmalar yapabilirler. Onlara kızmadan önce böyle bir durumun onlar için de zor olabileceğini düşünün.

•  Zararlı Alışkanlıklardan Kurtulma Artırabilirsiniz . Kederli olduğunuz için sigarayı arttırmış olabilirsiniz. Bu konuda gerekiyorsa profesyonel yardım alın. Uykusuz kaldığınız geceler arttı ise veya birkaç saat uyuyabiliyorsanız bu durum fiziksel sağlığınızı olumsuz etkileyecektir. Vücut direncinizi düşürecektir. Uykunuzu normal sınırlara çekmeniz doğru olacaktır. Ağlamanızı durduramıyorsanız psikolojik destek alma zamanı gelmiş diyebiliriz.

•  Doktora Sormadan İlaç Almayın . Yakınlarınız acınızı azaltmak için kendileri için iyi gelmiş ilaçları size verebilir, önerebilirler. Herkesin bünyesi farklıdır. Bu tür ilaçları mutlaka konunun uzmanının vermesi gerekmektedir. Doğal olanı yas sürecinden geçmenizdir. Ama yastan bir süre sonra çıkmak gerekmektedir. Çıkmakta size yardımcı olacak dostlarınız, size ihtiyacı olanlar, uzman doktorlar, psikologlardan yardım almak sizin hakkınızdır.

•  Günlük Yaşamınıza Geri Dönün . İşe gidin, alışverişlerinizi yapmaya başlayın. Ev için de sorumluluklarınızı üstlenin.

•  Acınızın Zamanla Azalması Kaybettiğiniz Kişiye Haksızlık Etmek Anlamına Gelmez. Acıya son vermekten korkmayın, artık üzülmüyor olmak o kişiyi unutmak anlamına gelmez. Artık ağlamıyor olmak sizin hakkınızdır. Sıkıntılarınız azaldığı zaman kimse ayıplamaz.

•  Gelecekle İlgili Olumsuz Senaryolar Kurmayın. Bu tür senaryolar sizi geriye götürecek, depresyona sokabilecektir. Kendinize kötümser olmayı yasaklayın.

Eğer Yukarıda Saydığımız Şeyleri Yapamayacağınızı Düşünüyorsanız . Bir uzman psikologdan beklemeden yardım isteyin. Yardım almanızın zamanı gelmiştir. Bu yardımı öncelikle kendiniz, daha sonra çocuklarınız, aileniz ve sevdikleriniz için almalısınız. Kendi hayatınızı ve onlarınkini bir an evvel yaşanır hale getirmelisiniz.

 

geri 
Haziran 2024
  Pzt     Sal     Çrş     Prş     Cum     Cts     Pzr  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30


YETİŞKİN PSİKOLOJİSİ SORUNLARI

İŞ YAŞAMI PSİKOLOJİSİ SORUNLARI
CİNSELLİK
 
 

Sitedeki tüm yazılar Uzman Psikolog Alanur Özalp'e aittir. Tüm hakları saklıdır. İzin almadan kullanılamaz.