2
1

2
1


2
ÇOCUK PSİKOLOJİSİ SORUNLARI
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1


2
1

2
GENÇLİK PSİKOLOJİSİ SORUNLARI
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1


2
1

2

BEYOĞLU BELEDİYESİ İLE BİRLİKTE GERÇEKLEŞTİRDİĞİMİZ MUTLU AİLELER MUTLU ÇOCUKLAR SEMİNERLERİMİZİ TAMAMLADIK.
1

2
1

 

.: AİLENİZİN PSİKOLOJİK REHBER KİTABI :.

EVLİLİK VE CİNSELLİK

Evlilikle birlikte kişilerin yaşamı da değişir. Evlilik, çiftlerin daha önce yaşadıkları flört, sözlülük ve nişanlılık gibi yaşantılara hiç benzemez. Evliliğin kendine has kuralları vardır.

Bazen kişiler nişanlılık dönemindeki ilişkilerini evlendikten sonra değiştiğini vurgulamaktadırlar. Evlilikte cinsel yaşamın bazı doğruları ve yanlışları vardır. Evlilikten eşlerin beklentileri farklı olabilmektedir. Cinsellik, bizim toplumumuz gibi yasakların ve bilgi eksikliklerinin çoğunlukta olduğu toplumlarda zaman zaman yanlış yaşanmaktadır.

 

Cinsellikle ilgili Yanlış Düşünceler:

Günümüz toplumunda cinsellik, cinsel ilişki sıklığıyla ölçülebilmektedir. Bu yanlıştır. Kişiler daha az ilişkide bulunabilirler ama ilişki kalitesi daha doyurucu olabilir.

İlişkiden önce taraflar ilişki konusunda konuşup birbirleriyle hazırlık yaparlarsa ilişki doğallığını kaybeder. Bu düşüncede yanlıştır. Çiftler ilişkileri ile ilgili konuşabilirler, hazırlıklar yapabilirler.

İlişki günü önceden belirlenmemelidir. Bu bazı kişilerde ve durumlarda uygun olabilmektedir. Eğer çiftler ilişki gününü bilirlerse ona göre kendilerini, mekanı hazırlayabilirler.

İlişki nadir olursa çiftler birbirlerini daha fazla özlerler. Ve daha istekli olurlar. Bu düşünce de yanlıştır. Çiftler de durum ne olursa olsun ilişkinin sıklığı da çok önemlidir.

İlişki de konuşmak ilişkiyi olumsuz etkiler. Bu düşünce de yanlıştır. Çiftler ilişki anında güzel sözler söyleyerek övgüler yaptıklarında daha keyifli bir ilişki yaşadıklarını belirtmektedirler.

İlişkide değişik pozisyonlar denenmemelidir. Bu da yanlıştır. Aynı seferde bile birçok farklı pozisyon denenebilir. Bu pozisyonlar ilişkiyi zenginleştirecektir.

İlişki de dokunmak çok önemli değildir. Bu düşünce de yanlıştır. İlişki de ne kadar fazla dokunursanız ilişki o kadar kaliteli olacaktır.

İlişki de coşkusunu açıkca göstermek ilişkinin kalitesini olumsuz etkiler. Bu düşünce de yanlıştır. İlişki de güçlü tepkiler hep ilişkiyi motive edecektir. Karşı tarafa acı vermeyen her türlü beğenin gösterilmesi uygundur.

İlişki bir süre sonra monotonlaşır. Bu da çiftler birbirlerini tanıdıkları istedikleri cinsel pozisyonları öğrendikleri içindir. Bu da yanlıştır. Çiftlerin birbirlerinin cinsel pozisyonlarını öğrenmiş olmaları ilişkiyi olumlu yaklaşımlar getirir.

İlişki de mekan değiştirmek ilişkiye renk katmaz düşüncesi de yanlıştır. İlişkide mekan değişiklikleri kişilere farklı yaklaşımlar çağrıştırır. Biz bunlara fanteziler adını veriyoruz.

Fanteziler ailelerin ilişkilerinde olmaz. Onlar filmlerde vardır düşüncesi yanlıştır. Her insanın kendine uyan özel fantezileri vardır. Fanteziler ilişkiyi zenginleştirmek içindir.

İlişkiyi kısa tutmak erkeklerin işidir. Onlar erken tatmin olurlar. Yanlıştır. Bazen her iki kişide ilişkiyi çabuk bitirmek isteyebilmektedir. Bu durum sık sık tekrarlanmadığında bir problem olarak kabul edilmemelidir.

Bütün erkekler erken boşalır düşüncesi tamamıyla yanlıştır. Genellikler erkekler bir gurur meselesi haline getirdiği için erken boşalma sorununu görmemezlikten gelir. Hatta tüm erkeklerin böyle olduğunu bile düşünebilir. Bu durumun bir sorun olduğunu duyduğunda bile bir girişim yapmama yolunu seçebilir.

Kadınlar da erken boşalma şikayeti olan eşlerine bu durumun tedavisi olan bir problem olduğunu söylememelidir düşüncesi yanlıştır. Kadınlar bu konu ile ilgili eşleriyle konuşmalıdırlar. Erkeklerin gururlarını kırmamak için bu durumu çoğunlukla kadınlar söylemezler.

Kadın cinsel isteğini belli etmemelidir. Eğer ederse eşi bu durumdan rahatsız olur düşüncesi de yanlıştır. Erkek eşinin cinsel isteğini ve ilişkiden keyif aldığını ve haz noktalarını söylediğinde de kendisinin ne kadar arzulandığını fark eder. Mutlu olur ve daha fazla keyif vermek ister.

İlişki bir performans sergilemesi değildir düşüncesi yanlıştır. İlişki bir performans sergilemesidir.

İlişki abartılmamalıdır düşüncesi yanlıştır. İlişki yemek yemek gibi doğal bir ihtiyaçtır. Ama bu doğallığının yanı sıra her ilişki kendine has ve muhteşem bir durumdur.

geri 
Haziran 2024
  Pzt     Sal     Çrş     Prş     Cum     Cts     Pzr  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30


YETİŞKİN PSİKOLOJİSİ SORUNLARI

İŞ YAŞAMI PSİKOLOJİSİ SORUNLARI
CİNSELLİK
 
 

Sitedeki tüm yazılar Uzman Psikolog Alanur Özalp'e aittir. Tüm hakları saklıdır. İzin almadan kullanılamaz.