2
1

2
1


2
ÇOCUK PSİKOLOJİSİ SORUNLARI
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1


2
1

2
GENÇLİK PSİKOLOJİSİ SORUNLARI
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1


2
1

2

BEYOĞLU BELEDİYESİ İLE BİRLİKTE GERÇEKLEŞTİRDİĞİMİZ MUTLU AİLELER MUTLU ÇOCUKLAR SEMİNERLERİMİZİ TAMAMLADIK.
1

2
1

 

.: AİLENİZİN PSİKOLOJİK REHBER KİTABI :.

VAJİNİSMUS: CİNSEL İLİŞKİYE GİRME KORKUSU

Daha çok az gelişmiş ülkelerde görülen "Cinsel İlişkiye Girme Korkusu" , cinselliğin bu kültürlerde bir tabu olarak görülmesinden kaynaklanmaktadır. 'Vajinismus'un cinsel ilişkiye girme korkusu pek çok nedenleri vardır.

•  Cinsel konularda eksik ve yanlış bilgilendirme.

•  Gelişmemiş toplumlarda cinselliğin tabu olarak görülmesi,

•  Cinsellik günah veya yasak olarak algılanması,

•  Cinsellik bir zevk olarak algılanmaz, cinsel ilişki ancak çocuk yapmak içindir diye bir inanışın hakim olması.

•  Cinsellikle ilgili bilgilerin genelde yanlış kişilerden alınması. Cinselliği iyi bir şekilde yaşamamış ve orgazm olamayan, mutsuz evlilikler yapmış insanların bu tür bilgileri anlatırken olumsuz uyarılarda bulunabilmesi.

•  İnsanların çocukluklarından itibaren cinsellikle ilgili sorularına yanıt alamaması. Bu tür sorulara verilen sert, korkutucu, engelleyici ve kaçamak cevaplar.

•  Cinsel organların kötü, kirli, pis, yasaklayıcı, tehlikeli olarak tanımlanması.

•  Özellikle cinsellikle ilgili bilgi eksikliği yaşayan toplumlarda görülen "Kızlık Zarı" sorunu. Bu durumun yarattığı korku ve çekingenlik.

•  Cinselliğin yemek, içmek kadar gerekli bir fizyolojik ihtiyaç olduğunun vurgulanmaması.

•  Cinselliğin anlatılmasında sevgi ve karşılıklı duyulan hislerden bahsedilmemesi. Bu konuyla ilgili çoğunlukla ürkütücü bilgiler verilmesi.

•  Eşler arasında kişilik farklılığının olması. Bir tarafın daha nazik, kibar, duygusal olması; diğer tarafın ise daha sert, kaba,bencilce tavırlar sergilemesi.

•  Cinsellik konusundaki eğitimin genelde erkek çocuklarına verilmesi. Hatta onlara uygulamalı olarak olayın gösterilmesi. Bunun yanlış kişiler tarafından yapılmasının ortaya çıkardığı sorunlar.

Cinsel ilişkiye girme korkusu için mutlaka bir psikologdan destek alınması gerekir. Bu psikolojik destek 4 safhadan oluşmaktadır:

1. Safhada gevşeme, rahatlama, kas kontrolü konusunda çalışmalar yapılır. Eşlere evde uygulamaları için ödevler verilir.

2. Safhada bu konudaki korkuyu yaratan olay ya da olaylar konuşulur.

3. Safhada cinsel bilgilendirmeler yapılır.

4. Safhada cinsel egzersizler yapılır. Cinsellik konusunda birlikte uygulayacakları ev ödevleri verilir.


Tüm bu aşamalar bir bütünün parçalarıdır. Bu seanslarda kişinin kendi çabası, isteği çiftlerin karşılıklı etkileşimlerinde çok önemlidir. Sonucun başarısını getiren en önemli faktör, erken bir aşamada psikolojik yardım almaktır. Bazen 1-2 yıldır ilişkiye giremeyen çiftler gelebileceği gibi bazen de 8-10 yıldır evli olup da ilişkiye girememiş çiftler terapiye gelebilmektedirler. Hatta çiftler görücü usuluyla değilde birbirlerini severek ve uzun süre çıkarak evlenmelerine rağmen yine de böyle bir problem gözlenebilmektedir. Her konuda olduğu gibi bu konuda da daha erken tedaviye gelmek, sorunun daha çabuk ve kolay çözülmesini sağlayacaktır. Bazen çiftler tedaviye geciktikçe araları bozulmaya başlar, kırgınlıklar, kızgınlıklar ortaya çıkar. Hatta ilişki boşanmaya kadar gidebilir. Bazen de birbirlerini suçlarlar. Her seferinde birçok savunmalar geliştirirler. Bu olayda erkeğin tavrı da olayı etkileyebilmektedir. Asıl korku bayanda olmasına rağmen sonuç olarak bu durum her iki kişiyide ilgilendirmektedir. Sadece boşanmayla bu sorun halledilmiş olmaz. Yeniden evlendiğinde sorun aynı şekilde yaşanacaktır.
Korkunun bazen de kızlık zarından dolayı olduğu sanılmaktadır. Kızlık zarı operasyonla alınmasına rağmen korku devam eder. Çünkü korku organın yapısal özelliklerinden kaynaklanmamaktadır. Çiftler bilgisiz nedeniyle jinekolog jinekolog dolaşmak yerine bu aşamada bir psikologdan destek almalıdırlar. Tüm korkuların olduğu gibi bu korkunun da tedavisi vardır. Yapılması gereken bir an önce terapiye gelme cesaretini gösterebilmektir. Tedavi kolay, keyifli, eğlenceli ve pek çok bilgininde alındığı bir eğitim şeklinde düşünülmelidir.

 

geri 
Haziran 2024
  Pzt     Sal     Çrş     Prş     Cum     Cts     Pzr  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30


YETİŞKİN PSİKOLOJİSİ SORUNLARI

İŞ YAŞAMI PSİKOLOJİSİ SORUNLARI
CİNSELLİK
 
 

Sitedeki tüm yazılar Uzman Psikolog Alanur Özalp'e aittir. Tüm hakları saklıdır. İzin almadan kullanılamaz.