2
1

2
1


2
ÇOCUK PSİKOLOJİSİ SORUNLARI
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1


2
1

2
GENÇLİK PSİKOLOJİSİ SORUNLARI
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1


2
1

2

BEYOĞLU BELEDİYESİ İLE BİRLİKTE GERÇEKLEŞTİRDİĞİMİZ MUTLU AİLELER MUTLU ÇOCUKLAR SEMİNERLERİMİZİ TAMAMLADIK.
1

2
1

 

.: AİLENİZİN PSİKOLOJİK REHBER KİTABI :.

GENÇİN ODASI

Gençlik döneminde, gencin kendi odasının olması çok önem kazanmaktadır.

Bu geçip döneminde gencin özgür olması, özgürlüğünü hissetmesi ve bunu duyumsaması gerekmektedir. Kişiliğini keşfetmelidir. Kişiliğini kimliğini oluştururken özgürlüğe ihtiyacı vardır.

Kendi odasını -yaşam alanını- kendi biçimlendirebilmelidir. Odanın rengine, mobilyalarını yerleştirilme pekline kendi karar vermelidir. Odası konusunda kendi seçimini yapmalı, kendi kişiliğine ve kendi seçeceği yaşam biçimine, üniversitede seçtiği bölüme ve gelecekteki mesleğine onu rahat ve özgürce taşıyacak şekilde olmalıdır.

Harekete imkân veren, seçtiği geleceğe ve mesleğe uygun mobilyaları olan bir oda gencin çalışma şevkini ve başarılı olma motivasyonunu artıracaktır.

Genç odası mobilyaları, hareketli, kolay tapınabilir ve hafif olmalıdır. Genç, yapacağı aktiviteye bağlı olarak mobilyalarını hızlı ve kolayca farklı biçimlere dönüştürebilmelidir. Örneğin fotoğraf çekmek istediğinde mobilyaları hareket ettirip, kendi fotoğraf stüdyosunu oluşturabilmelidir. Mobilyaları ona bu imkânı ve özgürlüğü vermelidir.

Her gençte bulunana özgürlük, farklılık, yaratıcılık, hız ve değişebilirlik özelliklerine uygun mobilyaların seçimi büyük önem taşır. Bu odada gencin sözü geçmelidir.

Mobilyaların seçiminde kararları kendisi vermelidir. Ailesi gence öneriler sunabilir, onunla tartışabilir.
Odası ve kendisi için kendi kararını vermesi desteklenmeli, teşvik edilmelidir. Bu kararların ilerideki hayatında gence yaşam tecrübesi kazandıracağını bilmeliyiz.

Aileler olarak gençlerin oda seçimine saygı göstermeli ve gençliğin beğenilerinin yetişkinlerden farklı olabileceğini düşünmeliyiz.

Odası gencin özel bir mekânıdır. Ailesi olsak bile odasına girmeden önce kapısını vurmalı, onun kişiliğine saygı göstermeliyiz. Böylece onun kalbini fethedebiliriz. Bu durumda oda bize aynı saygıyı gösterecektir.

Üniversiteli olmak bir ayrıcalıktır. Üniversitesi oda seçimine yön verir. Mimarlık, fotoğrafçılık, sinema, bilgisayar gibi sosyal etkinlikleri ve hobileri odasına yön verecektir. Bütün bunların içinde asıl olan kişiliği odasına damgasını vurur.

Odası onun kimliğidir. Bu kimlik bir kartvizit gibi onu yansıtır.

Üniversiteli gencin arkadaşlarının sık sık onu ziyaret edebileceği için, odasındaki mobilyaların da daha fazla oturma mekânı olmalıdır. Üniversitede birlikte çalışmak ve proje geliştirmek gerekebileceği için mobilyalar kolay ve rahat hareket ettirilebilen parçalardan oluşmalıdır. Genç, odasında yaratıcılığını kullanabilmelidir. Önceliklerini keşfetmelidir. Gençler özgürlüğün tadını çıkarabilmelidirler.

Eğer gence odasını ve mobilyalarını seçme ve istediğinde değiştirme özgürlüğünü verebilirseniz, gencin gelecekteki yaşamında özgür, yaratıcı, mutlu, başarılı ve saygılı olmakta önemli bir adım atabildiğini göreceksiniz.

geri 
Haziran 2024
  Pzt     Sal     Çrş     Prş     Cum     Cts     Pzr  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30


YETİŞKİN PSİKOLOJİSİ SORUNLARI

İŞ YAŞAMI PSİKOLOJİSİ SORUNLARI
CİNSELLİK
 
 

Sitedeki tüm yazılar Uzman Psikolog Alanur Özalp'e aittir. Tüm hakları saklıdır. İzin almadan kullanılamaz.