2
1

2
1


2
ÇOCUK PSİKOLOJİSİ SORUNLARI
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1


2
1

2
GENÇLİK PSİKOLOJİSİ SORUNLARI
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1


2
1

2

BEYOĞLU BELEDİYESİ İLE BİRLİKTE GERÇEKLEŞTİRDİĞİMİZ MUTLU AİLELER MUTLU ÇOCUKLAR SEMİNERLERİMİZİ TAMAMLADIK.
1

2
1

 

.: AİLENİZİN PSİKOLOJİK REHBER KİTABI :.

GENÇLER İÇİN İZİN İSTEMENİN PÜF NOKTALARI

Ailenizden izin istemeniz sizin için aslında hiç zor değil. Bunun için birkaç önemli noktaya dikkat etmeniz ve kendinize karşı bazı konularda güvenmeniz yeterli. Aslında hepimiz dışarıya çıkmak, arkadaşlarımızda kalmak ya da bir takım eğlencelere katılmak konularında genelde ailelerimizde olumsuz cevaplar alırız. Ama her şeyin bir yöntemi olduğu gibi anne babalarımızı da bu şeyler için ikna etmenin yolları var. Burada size bu iş yapmanız gereken ve yaparken de sizi hiç zorlamayacak birkaç püf noktadan bahsedeceğim. Dilerseniz hemen uygulamaya geçebilirsiniz. Ne kadar işe yaradığını göreceksiniz.

1. İzin alırken ailenizin otoritesini sarsmamaya dikkat edin. Bu bir altın kuraldır.

2. Bu izin son izniniz olmayacak. Daha pek çok izin almanız gerektiğini bilmelisiniz.

3. İzin işini arkadaşlarınızla birlikteyken dile getirmek bazen istenilen sonucu vermeyebilir. Önce siz bir konuşun ve ailenizi konuyla ilgili bilgilendirin. Aileler izin konularının oldubittiye getirilmesine tepki gösterebilirler. Siz de arkadaşlarınızın gözünde ailenizin antipatik hale gelmesini istemezsiniz. Ailen arkadaşlarını izin vermeleri için kullandığına kızabilir. Eğer her yolu denedin ve de öncelikle tek başına gidilecek yer konusunda onları bilgilendirdin, izin istedin olumsuz yaklaşıyorlar. Bu defa arkadaşlarınla ailenin yanına gidip birlikte gidilecek yeri ve kimlerin gideceğini konuşabilirsin.

4. Bazı durumlarda izin almanda arkadaşlarının aileleri sana yardımcı olabilir. Ailenin tanıdığı, güvendiği arkadaşlarının aileleriyle konuşabilir, onların fikirlerini alabilirler. Kafalarındaki sorunları onlarla paylaşabilirler. Bazen çok ürkek bir aile senin ailenin kafasını karıştırabilir. Aileleri bir araya getirmeden önce bu konuda da kimden yardım isteyeceğine doğru karar vermelisin.

5. İzin almak ailenin sana olan güvenini oluşturacaktır. Verdiğin sözleri tut ki yeni sözler vermeye yüzün olsun.

6. Uzun vadeli düşün. İlk izinlerin makul şeyler için olsun. Ve bu makul şeyleri doğru ve zamanında yerine getir ki onlardan alacak fazla fazla primin olsun.

7. Aldığın izinlerde ya zamanında dön ya da eğer geç kalacaksan birkaç saat öncesinden mutlaka bildir. Cep telefonunuzun mutlaka açık olmasına dikkat ediniz. Yanlışlıkla kapanmışsa bile hemen telefon edip bu kapanışın nedenini açıklayın.

8. Kiminle ve nereye gittiğini mutlaka söyle hatta ayrıntı ver. Arkadaşların veya gideceğin yer konusunda söylediklerine dikkat etmelisin. Fazla söz olumsuz etki yaratabilir.

9. Ailenin güvenini sarsmamaya dikkat et.

10. Ailenin söylediğin sözleri kontrol edebileceğini düşün. Bu konuda onlara kızma. Sende çocuğun olduğunda bu tür kontrolleri yapabilirsin.

11. Yanlış anlaşılmalara imkan verme.

12. Zor durumlarda kendine güven. Açık ve doğruyu konuşmak sana her zaman puan getirecektir.

13. Zor bir durum ortaya çıktığında durumu sen açıklamalısın. Bu şekilde hareket edersen onların gözünde hep bir puan önde olacağını bilmelisin.

14. Arkadaşlarını ailenle izin isteme durumu ortaya çıkmadan önce tanıştırmalısın.

15. Annen veya babandan biri sana daha hoşgörülü olabilir. Hoşgörülü olan ebeveynin böyle konularda senden yana olabilir. İzin talebini ilk onunla konuş. O hem sana nasıl davranmam gerektiğini söyleyecektir hem de diğer ebeveynine nasıl doğru yaklaşman gerektiğin konusunda sana destek verecektir. Hem de diğer ebeveyni yumuşatabilecektir. Böylece izin almam kolaylaşmış olacaktır. Bu yaklaşım her zaman sonuç vermektedir.

16. Aileler sana güveniyoruz ama çevreye güvenmiyoruz derler. Bu söze kızmamalısın. Bu cümleyi her anne baba mutlaka kullanır. Bu sözde doğruluk payı vardır.

17. Onlardan daha çok önemli konularda izin almam gerekecek. Hışımla kalkan zararla oturur misali kızgın, sert tepkiler sonuç vermez. Ayrıca olma ihtimali olan bir durumu bile tamamıyla bozabilirsin.

18. Sertlik hiçbir sorunu çözmez. Sorunları tatlı dille çözme yoluna gitmelisiniz.

19. Arkadaşlarını ailene anlatırken, tanıştırırken söylediklerine çok dikkat et. Ailen onları senin tanıştırdığın şekilde tanıyacaklar unutma.

20. İzin aldığında teşekkür et. Hatta geç kalmak durumunda isen mutlaka bildir.

geri 
Haziran 2024
  Pzt     Sal     Çrş     Prş     Cum     Cts     Pzr  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30


YETİŞKİN PSİKOLOJİSİ SORUNLARI

İŞ YAŞAMI PSİKOLOJİSİ SORUNLARI
CİNSELLİK
 
 

Sitedeki tüm yazılar Uzman Psikolog Alanur Özalp'e aittir. Tüm hakları saklıdır. İzin almadan kullanılamaz.