2
1

2
1


2
ÇOCUK PSİKOLOJİSİ SORUNLARI
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1


2
1

2
GENÇLİK PSİKOLOJİSİ SORUNLARI
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1


2
1

2

BEYOĞLU BELEDİYESİ İLE BİRLİKTE GERÇEKLEŞTİRDİĞİMİZ MUTLU AİLELER MUTLU ÇOCUKLAR SEMİNERLERİMİZİ TAMAMLADIK.
1

2
1

Kumar Sorunu Olanlara ve Ailellerine Özel Bir Rehber

 

ADSIZ KUMARBAZLAR

Adsız Kumarbazlar, kadın ve erkeklerin ortak problemlerini çözebilmek ve kumar probleminden kurtulabilmek için birbirleriyle deneyimlerini, güçlerini ve umutlarını paylaştıkları bir dernektir.
Üye olabilmek için tek şart, kumar oynamayı bırakma arzusuna sahip olmaktır. Adsız Kumarbazlar için harç veya ücret ödemek gerekmemektedir. Bizler, kendi katkılarımızla desteklenen bir grubuzdur. Adsız Kumarbazlar'ın, hiçbir tarikatla, mezheple, politikayla, kurum ve kuruluşla bağlantısı yoktur; herhangi bir çekişmeye sebep olmak istemez. Bizim ilk hedefimiz kumar oynamayı bırakmak ve diğer kumar bağımlılarına da bırakmaları için yardımcı olmaktır.
Çoğumuz, gerçekten problemi olan kumarbazlar olduğumuzu başta kabullenmek istemezdik. Hiç kimse diğerlerinden farklı olduğunu düşünmek istemez. Bu nedenledir ki, kumarı diğer herkes gibi oynadığımızı kanıtlamaya çalışan faydasız bir çok girişimde bulunmamız şaşırtıcı değildir. Bir gün nasılsa kumarı kontrol altına alabileceğine inanmak, her kumarbazın saplantısı haline gelmiştir. Bu yanılsamanın kalıcılığı hayret verecek düzeydedir. Çoğu insan, buna hapse girene kadar, ölüme hatta akıl sağlığını yitirene kadar inanır.
Bizler benliğimizin derinliklerinde, saplantılı kumarbazlar olduğumuzu kabul etmeyi öğrendik. Bu, iyileşme sürecinde atılacak ilk adımdır. Kumar alışkanlığımızın, diğer herkesinki gibi olduğu veya artık olabileceği aldanmasını ortadan kaldırmamız gereklidir. Biz, kumar üzerindeki kontrolümüzü kaybetmişizdir. Gerçek kumar bağımlılarının kontrolü tekrar ele geçirmeyi asla başaramayacaklarını biliriz. Hepimiz zaman zaman kontrol edebildiğimiz hissine kapılmışızdır ama bu dönemler ( ki genellikle kısa sürer), mutlaka daha az kontrolle sonuçlanırlar ve her seferinde daha acıklı ve anlaşılmaz bir moral bozukluğuna yol açarlar. Bizler, bizim gibi kumar oynayan insanların, ilerleyen bir hastalığa tutulduğuna ikna olmuşuzdur. Geçen zamanla birlikte iyiye değil, hep daha kötüye gideriz. Bu yüzden, mutlu ve normal hayatlar sürebilmek için, günlük işlerimizde tüm gücümüzü kullanarak bazı prensiplere uymamız gerekmektedir.

TARİHÇEMİZ

Adsız Kumarbazlar Derneği'nin kuruluşu, 1957 Ocak ayında iki kişinin tesadüfi karşılaşması sonucunda filizlenmiştir. Bu iki insanın, kumar tutkusuna bağlı olarak gelişmiş çok şaşırtıcı, acı ve sefalet dolu bir geçmişleri vardı. Düzenli olarak buluşmaya başladılar ve aylar sonra ikisi de kumarla olan bağlarını tamamen kopardılar.
Görüşmelerinden çıkardıkları sonuç, sorunlarının nüksetmesini engelleyebilmek için karakterlerinde bazı değişiklikler yapmaları gerektiği oldu. Bunu sağlayabilmek için, kılavuz olarak binlerce saplantılı bağımlının iyileşme sürecinde kullandığı tinsel ilkeleri benimsediler. Tinsel kelimesi, insan zihninin en yüksek ve en iyi nitelikleri olan şefkat, cömertlik, dürüstlük ve alçak gönüllülüğü temsil eder. Ayrıca, perhizlerini devam ettirebilmek için en önemli şeyin, diğer bağımlı kumarbazlara umut mesajını taşımak olduğunu fark ettiler.
Sonuç olarak, meşhur bir köşe yazarı ve TV yorumcusu tarafından yapılan uygun reklam sonrasında, Adsız Kumarbazlar 13 Eylül Cuma günü Los Angeles, California'da ilk toplantılarını yaptılar. O günden beri, dernek durmadan büyümekte ve dünyanın her yerinde gruplar oluşmaktadır.

 geri
 
Mayıs 2024
  Pzt     Sal     Çrş     Prş     Cum     Cts     Pzr  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31


YETİŞKİN PSİKOLOJİSİ SORUNLARI

İŞ YAŞAMI PSİKOLOJİSİ SORUNLARI
CİNSELLİK
 
 

Sitedeki tüm yazılar Uzman Psikolog Alanur Özalp'e aittir. Tüm hakları saklıdır. İzin almadan kullanılamaz.