2
1

2
1


2
ÇOCUK PSİKOLOJİSİ SORUNLARI
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1


2
1

2
GENÇLİK PSİKOLOJİSİ SORUNLARI
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1


2
1

2

BEYOĞLU BELEDİYESİ İLE BİRLİKTE GERÇEKLEŞTİRDİĞİMİZ MUTLU AİLELER MUTLU ÇOCUKLAR SEMİNERLERİMİZİ TAMAMLADIK.
1

2
1

Hamlin Robinson Okulu
Çocuklarınızın Potansiyellerini En İyi Şekilde Kullanmalarında Yardımcı

Biz Neye İnanırız?
Bizim esas inandığımız şey, çocukların eğitim, sosyal ve duygusal ihtiyaçları arasında bir ilişki olduğudur.Bizim akademik felsefemize göre bütün çocuklar, doğru öğrenim metotları ve atmosferi sağlanırsa potansiyellerini en iyi şekilde kullanabilirler. Bizim öğrencilerimiz birçok farklı okul geçmişine sahip olmalarına rağmen ( devlet okulları, özel okullar, ev eğitimi) hepsi okulda başarısız olma deneyimini yaşamışlardır. Bir çoğu zeki olmadıklarını düşünmüştür. Öğrencilerimiz yaratıcılığı, öz güveni, kendinin farkına vardırmayı ve kendini olduğu gibi kabul ettirmeyi hedef edinmiş öğretmenlerimiz tarafından multi-duyumsal ve psiko-sosyal destek programlarının özel bileşimiyle eğitilirler. Okulun sıcak, şefkatli ortamı bireysel çeşitliliğe ve insani değerlere saygılıdır. Çocuklar kendilerinin ve diğerlerinin farklılıklarını tanır, kabul ederler ve her bireyin toplumda değerli bir yere sahip olduğu anlayışına sahiptirler.

Hamlin Robinson Nasıl Yardımcı Olur?
Okul, sıcak, zengin ve olumlu bir eğitim ortamı yaratmayı hedef edinmiştir. Sınıflardaki öğrenci sayısı düşük tutulduğundan, her öğrencinin ihtiyaçları bireysel tabanda karşılanabilmektedir. Disleksik veya öğrenme bozukluğu olan öğrencilerin, yazılı dilin kodlarını çözebilmek için yapılandırılmış ve sıralı bir eğitim almaları gerekir. Onlar, okuma, yazma, imla ve dil sanatı eğitimlerini tüm dünyada kabul görmüş olan Slingerland Yaklaşımı ile alırlar. Slingerland Yaklaşımı, okuma, yazma ve konuşmaya giden yolda otomatik birliktelik yaratmaya yardımcı olur. İşitsel, görsel veya kinestetik alanlarda zayıflık gösteren öğrencilerin bunu telafi edebilmelerine olanak sağlar ve onları ezbercilikten uzaklaştırıp öğrenme metotlarına göre düşünmelerine teşvik eder.

Hamlin Robinson Okulu Benim Çocuğum İçin Doğru Adres midir?
Eğer çocuğunuz gelişmemiş ve düşük akademik performans gösteriyorsa, Hamlin Robinson Okulu doğru seçim olabilir. Özellikle, okuma, yazma, heceleme konularındaki zorluklar bir çocuğun okul performansını etkileyebilirler. Biz HRS'de çocuğunuz için çizilebilecek en doğru yolu bulmanıza yardımcı oluruz.

Okulda Gün Nasıl Geçiyor?
Bizler okulda günün büyük kısmını okuma, yazma, heceleme ve ifade etme konularının temel becerilerini öğreterek geçiririz. Ağırlık multi-duyumsal yaklaşıma verilmiş olsa da, yaratıcı sanatlara kadar varan bir içeriğe sahip olan bir müfredat izleriz.

Ev Ödevi
Ödevler, okulda ve evde geçirilecek rutin bir çalışma vakti olduğu bilincini kazandırmak amacıyla verilir. Otomatik performansı geliştirebilecek ve HRS eğitiminin bir parçası olan öğrenme metotlarını kazandıracak aktiviteler verilir.

Giriş Süreci
Çocuklar tamamlanmış başvuru, psikolojik test veya Slingerlend Gösterim Testi ve ardından gelecek olan okulda geçirilen yarım gün sonuçlarına göre değerlendirilirler. Hamlin Robinson Okulu, eğitim politikası, kabul süreci, finansal yardım ve okulla ilişkili diğer konularda ırk, renk ve benzeri ayrımlar yapmaz.

Finansal Yardım
Finansal yardım ihtiyaçlar taban alınarak kısmi burslar şeklinde yapılabilir. Ancak, HRS okul ücreti tıbbi bir harcama olarak vergiden düşülebilir.

Biz Hangi Topluluğa Hizmet Ederiz?
Bizim çocuklarımız dili normal yoldan öğrenmelerini engelleyen zorluklar yaşarlar. Bu öğrenemeyecekleri anlamına gelmez; farklı bir öğretim tekniği ile eğitilmeleri gerek demektir. Disleksia kelimesi genellikle öğrenme esnasında yaşanan zorluklara verilen isimdir. Disleksia, dili öğrenme ve kullanmada nörolojik temelli oluşan bir bozukluktur. Derece ve ciddiyet bakımından farklılık gösterir ve fonolojik süreçte, okuma yazma, heceleme, el yazısı ve bazen de aritmetik alanlarında yavaş kavrama ve ifade etmede zorlukla kendini göterir. Motivasyon eksikliği, duyusal zayıflık, yanlış eğitim ya da çevrenin etkilerine bağlı olarak gelişmez fakat bunların birleşimi etkileyebilir. Disleksia hayat boyu sürse de, disleksik kişiler doğru eğitim ve zamanlama alırlarsa ilerleme be başarı gösterirler.

Özellikler
1. Sözel dilde zorluk, telaffuzda, kelime dağarcığında ve hecelemede problem ve düşünceyi dile aktarmada yetersizlik.
2. Algılayan sözel dilde zorluk: dinleme, yön takibi ve fonolojik farkındalık.
3. Okul başarısında tutarsızlık.
4. Yazılı dilde zorluk: yanlış heceleme, kötü veya yavaş el yazısı ve eksik organizasyon.
5. Yetenekle orantılı gitmeyen okul başarısı
6. Okuduğunu anlamada güçlük çekme, harfleri hatırlamada zorluk, kelimeleri tersten okumada problem.
7. Matematikte zorlanma: sayıları öğrenme ve hatırlamada yetersizlik, alan-mekan konusunda kafa karışması, işlem yapmada zorluk.

(bu belirtiler farklı derecelerde ve kombinasyonlarda görülebilir.)

Erken Tanının Önemi
Öğrenme zorluğu çeken çocukların ebeveynleri, doğru eğitim ortamı bulmayı acil bir öncelik saymalıdırlar. Erken tanı, çocuğun özgüvenine gelecek zararın çok fazla olmamasına ve öğrenme problemlerinin daha kötü bir hal almamasına yardımcı olur. Araştırma gösteriyor ki, erken tanı ve müdahale ile kısa süre içinde durum daha iyiye gidebilmektedir. Hamlin Robinson, ilkokuldan orta okula kadar olan yaştaki öğrencileri kabul eder. Hedefimiz, çocuğunuzun normal bir okula geçiş yapabilmesi için gerekli olan müdahaleleri yapmaktır.

Çeviren: Duygu Gündoğ

 

 

 

geri
 
Mart 2024
  Pzt     Sal     Çrş     Prş     Cum     Cts     Pzr  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31


YETİŞKİN PSİKOLOJİSİ SORUNLARI

İŞ YAŞAMI PSİKOLOJİSİ SORUNLARI
CİNSELLİK
 
 

Sitedeki tüm yazılar Uzman Psikolog Alanur Özalp'e aittir. Tüm hakları saklıdır. İzin almadan kullanılamaz.