2
1

2
1


2
ÇOCUK PSİKOLOJİSİ SORUNLARI
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1


2
1

2
GENÇLİK PSİKOLOJİSİ SORUNLARI
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1


2
1

2

BEYOĞLU BELEDİYESİ İLE BİRLİKTE GERÇEKLEŞTİRDİĞİMİZ MUTLU AİLELER MUTLU ÇOCUKLAR SEMİNERLERİMİZİ TAMAMLADIK.
1

2
1

 

.: Köşe Yazıları :.

KADINDA CİNSELLİK

Kadınlarla erkekler cinselliği farklı yaşamaktadır-lar.
Öncelikle kadınlarda cinsel uyarılma erkeklerden daha yavaş olur. Erkekte uyarılma daha hızlıdır. Kadın sevişme sırasında tüm vücuduna yönelik okşamaları ister. Sevişme ilerledikçe ise, cinsel bölgelerin okşanmasını ister. Orgazma yaklaşıldığı anlarda cinsel bölgelerdeki okşamaların uzamasına izin verir.
Erkekte ise bu olay kadının tam tersi şekilde gelişir. Erkek sevişmenin başlangıcında bile cinsel bölgelerin okşanmasını ve uyarılmasını ister. Kadının erkeğin omzunu veya sırtını okşaması erkek için yeterli değildir. Erkek, sevişmeye direkt cinsel bölgelerin okşanması ile başlamasını ve devam edilmesini arzu eder. Kadın erkeği de kendisi gibi düşünerek, onun zevk aldığı bölgeleri değil, kendi zevk aldığı bölgeleri okşayacaktır. Erkek de kadını kendi gibi düşündüğü için onu, kendi hoşlandığı ve uyarıldığı şekilde uyaracaktır. İlişkide her iki cins de, karşısındakinin bundan çok hoşlanacağını düşünmek-tedir.
Yukarıda bahsettiğimiz bu farklılığı her iki cins de biliyorsa, ilişkilerinde uygulayacaklar ve ilişkide doyum kalitesi de artacaktır.
Genellikle kadın cinsel isteklerini belli etmekten kaçınır. Örneğin, bu isteğin eşinden gelmesini bekler. Çok rahat iletişim kuran kadınlar bile ilişki isteğinin eşlerinden gelmesini beklemek durumunda kaldıklarını belirtmektedirler. Kadınlar bu durumu şöyle açıklamaktadırlar: "Eşim her durumda beni yanlış anlayabiliyor. Okuyarak öğrendiğim şeyleri yaptığımda sen bunları daha önceki deneyimlerinden mi öğrendin şeklinde yersiz kıskançlıklar yapar. Hiçbir şey bilmiyormuş gibi tepkisiz kalırsam, sen de hiçbir şeyden anlamıyorsun diye çıkışır."
Çeşitli çalışmalarda kadınlar, cinsel ilişkide ön sevişmenin uzun olmasını ve sevişme esnasında daha çok güzel sözler duymak istediklerini belirtmişlerdir.
Cinsellik üzerine yapılan çalışmalar kadınlarda ön sevişmenin uzun tutulmasını önermektedir. Cinselliği kaliteli hale getirmek ve zevk süresini uzatmak her iki cins için önemlidir.
Ön sevişmede aşk oyunlarına önem verilmelidir. Kadın cinselliğinde özellikle orgazm sonrasında da bir farklılık gözlenmektedir. Kadın orgazma ulaştıktan sonra, cinsel duyarlılığı orgazmdan sonra da bir süre daha devam eder. Erkek orgazma ulaştığı andan itibaren cinsel uyarılması son bulur. Erkek artık duyarlı değildir. Olay tamamlanmıştır. Çok coşkulu bir orgazmdan sonra bile uyuyabilir. Kadınlar bu durumdan şikayetlerini "eşim orgazm olduktan sonra hemen arkasını döndü ve uyudu" biçiminde dile getirmektedirler. Hatta bu durumdan dolayı eşlerine kızdıklarını belirtmektedirler. Bu durum, cinsel duyarlılığı halen devam etmekte olan kadın için anlaşılır bir tepki değildir. Kadın bu kadar zevkli, muazzam bir cinsel ilişkiden sonra bir süre daha erkekle konuşmak, sohbet etmek veya erkeğinin kendisine sarılmasını, dokunmasını, kendisini okşamasını, sevmesini ister.
Bu noktada hem erkek hem de kadın, bu farklılığın yaratılıştan olduğunu bilseler, birbirlerine kırılmazlardı. Kadın erkeğin bu davranışının kendisine karşı yapılmış bir saygısızlık olmadığını; erkekler de orgazma ulaşma anından itibaren cinsel duyarlığın son bulmasından kaynaklanan bir durum olduğunu bilmelidir. Erkekler de kadının orgazma ulaşmasından sonra cinsel duyarlılığının devam ettiğini bilseler, zor da olsa güzel bir ilişkiden sonra eşine sarılabilir veya onun elini yumuşakça tutabilir.
Diğer farklılık ise, erkeklerde orgazm sayısı bir ilişkide sınırlıdır. Ama kadınlar bir ilişkide fazla sayıda peş peşe orgazma ulaşabilirler. Bu durum da yaratılışlarından gelen bir farklılıktır.
Kadınlar her ilişkide mutlaka orgazma ulaşmak gereklidir diye düşünmemektedirler. Bazen erkeğe sarılmak, onun sıcaklığını hissetmek onlar için doyurucu olabilmektedir.
Erkeklerdeki orgazmın görünür olmasına karşın, kadınlarda da bir akıntı, bir boşalma olmasına rağmen, bu göz önünde olmadığından erkek kadının orgazm olmadığını anlamayabilir.
Bazen de kadınlar gerçekten eşlerini üzmemek için veya ilişkiyi hızlandırmak için orgazm taklidi yapabilirler. Bu bazen sağlıklıdır, bazen de bir kaçış yoludur.
60'lı yıllarda cinsel devrim ve hippilik felsefesinin yaygın olduğu dönemlerde kadınla erkeğin aynı anda orgazma ulaşmalarının en uygun durum olduğu söyleniyordu. Cinsel terapistler şimdi orgazmın kadın ve erkekte aynı anda olmasının gerekli olmadığını söylemektedirler.

 


 
Şubat 2023
  Pzt     Sal     Çrş     Prş     Cum     Cts     Pzr  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28


YETİŞKİN PSİKOLOJİSİ SORUNLARI

İŞ YAŞAMI PSİKOLOJİSİ SORUNLARI
CİNSELLİK
 
 

Sitedeki tüm yazılar Uzman Psikolog Alanur Özalp'e aittir. Tüm hakları saklıdır. İzin almadan kullanılamaz.