2
1

2
1


2
ÇOCUK PSİKOLOJİSİ SORUNLARI
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1


2
1

2
GENÇLİK PSİKOLOJİSİ SORUNLARI
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1


2
1

2

BEYOĞLU BELEDİYESİ İLE BİRLİKTE GERÇEKLEŞTİRDİĞİMİZ MUTLU AİLELER MUTLU ÇOCUKLAR SEMİNERLERİMİZİ TAMAMLADIK.
1

2
1


.: VAJİNİSMUS :.

Vajinismus kadının kendini en yalnız ve güvensiz hissettiği durumlardan biri. Çünkü kadın ne yaparsa yapsın, asla bu durumdan kurtulamayacağına inanır ve kendisini diğer kadınlardan hep ayrı görür. Herkesin rahatlıkla kolaylıkla yaptığı şeyi o bir türlü yapamıyordur. Bu sorunu yaşayan kadınların eşleri de, genellikle karısı tarafından kabul edilmediğini düşünür. Kadın her seferinden bunu yapacağına inanır. Eşi ona dokunduğunda çok güzel şeyler hisseder. Fakat o an geldiğinde yani penis vajinaya yaklaştığında korkuların en büyüğünü yaşar. Paniğe kapılarak bacaklarını kapatır ve ilişkiye izin vermez. Bir türlü bu korkularını anlamlandıramaz, eşini iter, kendini kötü hisseder ve yalnızlığına geri döner.
Çünkü yıllardır bilinçaltımıza alınan “çok kan akacak, parçalanacak, müthiş acı çekeceksin, vajinan dar, penis asla içeri girmez” gibi anlatılanlardan etkilenir. Bu tür duyumlar çocukluktan bu yana farkında olarak ya da olmayarak bilinçaltımıza yerleşir. Bilinçaltı o kadar baskın bir güce sahiptir ki bilinç ona ne derse desin o bildiğini okur.

Vajinismusa sebep olabilecek etmenler hangileri ?

 1. Baskıcı otoriter baba
 2. Baba - Kız ilişkisinde güçlükler
 3. Zayıf - güçsüz anne
 4. Cinselliği değersizleştiren ya da aşağılayan aile
 5. Cinsel organlardan iğrenme, onlara dokunamama
 6. Olumsuz dinsel şartlanma
 7. Cinsel şiddet
 8. Eşcinsel özdeşleşme
 9. Yanlış bilgiler ve inanışlar
 10. Kızlık zarını yitirme korkusu
 11. Cinsel tabular, mitler, inanışlar
 12. Pasif, bağımlı eş
 13. Gebelik korkusu

Belirtileri Neler ?

Cinsel birleşme sırasında vajinada kasılma, korku ve panik duyguları oluşuyor. Buna bacak ve kalça kaslarında kasılmalarda eşlik edebiliyor.

Vajinismus sorunu erkekleri nasıl etkiliyor ?

Vajinismuslu kadınların eşleri genellikle fazla anlayışlı, yumuşak huylu, sabırlı, fazla girişken olmayan erkekler oluyor. Vajinismuslu kadınların çoğu, cinsel birleşmeyi deneyene kadar Vajinismus olduklarının farkına varamıyor. Ancak bilinçli olmasalar da bir şekilde cinsellikle ilgili korkularını hissediyorlar. Dolayısıyla da cinselliğe düşkün olmadığını düşündükleri kontrol edebilecekleri çok girişken olmayan uyumlu erkekleri seçiyorlar. Bu erkekler sert ve saldırgan olmaktan korkuyorlar. Çiftler bu soruna rağmen birlikte olmaya devam etmelerini sevgilerinin fazlalığı şeklinde anlatıyorlar.

Vajinismus Sorunu olanların eşleri nasıl davranmalı ?

Öncelikle sorunu çözmek için fazla oyalanmamaları ve bu sorunun kendiliğinden geçecek diye uzun süre beklememelidirler.

Bekarlar Vajinismus olduklarını anlayabilirler mi ?

Vajinismus çoğunlukla cinsel birleşme denenene kadar fark edilemiyor. Birçok vajinismuslu kadın evlenmeden önce sosyal ya da dini nedenleri gerekçe göstererek cinsel birleşmeden kaçınıyor. Evlenipte sorun ortaya çıktığında ise “keşke evlenmeden önce yapsaydım, o zaman korkum yoktu” diye düşünüyor. Oysa o zaman cinsel birleşmede bulunulmayacağı garantisi olduğundan sorun ortaya çıkmıyor.

Sorun cinsel hayat başladıktan sonrada ortaya çıkabilir mi ?

Vajinismus her zaman ilk cinsel birleşmede ortaya çıkıyor. Cinsel birleşme denenmeden veya muayene olmadan anlaşılmıyor. Jinekolojik muayenede da aynı kasılma ve korku ortaya çıkıyor.

Vajinismus’un çözüm yolları ve etkin tedavi yöntemleri var mı ?

Vajinismus tedavisinde tüm dünyada en etkin tedavi yöntemi olarak kabul edilen yöntem seks terapisi. Sorun ortalama 1-8 haftada kalıcı olarak çözümleniyor. Terapiyle başarı oranı 95-100 arasındadır.

 
Temmuz 2024
  Pzt     Sal     Çrş     Prş     Cum     Cts     Pzr  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31


YETİŞKİN PSİKOLOJİSİ SORUNLARI

İŞ YAŞAMI PSİKOLOJİSİ SORUNLARI
CİNSELLİK
 
 

Sitedeki tüm yazılar Uzman Psikolog Alanur Özalp'e aittir. Tüm hakları saklıdır. İzin almadan kullanılamaz.