2
1

2
1


2
ÇOCUK PSİKOLOJİSİ SORUNLARI
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1


2
1

2
GENÇLİK PSİKOLOJİSİ SORUNLARI
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1


2
1

2

BEYOĞLU BELEDİYESİ İLE BİRLİKTE GERÇEKLEŞTİRDİĞİMİZ MUTLU AİLELER MUTLU ÇOCUKLAR SEMİNERLERİMİZİ TAMAMLADIK.
1

2
1

 

.: Köşe Yazıları :.

HİPERAKTİF ÇOCUKLARDA OYUNCAK SEÇİMİ

Hiperaktif çocuklar zekâ oyuncakları dediğimiz oyuncaklarla oynamaktan hoşlanırlar. Ve bu oyuncaklar onları uzun süre oyalayabilir. Örneğin yapılandırabileceği, istediğinde değiştirebileceği, farklı modellere ve biçimlere sokup çıkarabileceği logolarla uzun saatlerini geçirebilirler. Yapar, bozar, yeniden farklı biçimlerde yapılar yaparlar. Hayal güçleri geniş ve zengin olduğu için soyut biçimlerden ger çek nesneleri hayal etme yetenekleri zekâlarıyla birleştiğinde farklı, güzel, özgün uçaklar, gemiler, evler yaparlar. Yine hayal güçlerini kullanarak oynayacakları pazıllar onlara heyecan ve keyif verir. Yaşlarına uygun olan bu tür oyuncakları önlerine koyun saatlerce onlarla ilgilenmeyin. Anne baba olarak bu tür bir oyun onu saatlerce oyalayacak, size, işlerinizi yapmanızda zaman verecektir. Bu tür oyuncakların onların yaşlarına göre olanlarını iyice seçmeniz ger eklidir. Çünkü yaşının yapabileceğinden zor veya kolay bir pazıl, onun hemen sıkılmasına veya oynamaktan vazgeçmesine sebep olacaktır.
Bu tür logo veya pazıllarla onunla birlikte sizde oynamalısınız. Onu heveslendirmek, işin içine iyice sokmak için işin başında ona yardımcı olmak işe yarayacaktır. Bu tür oyuncakların devri hala devam etmesine karşın, artık elektronik devreler, elektronik logolar ve bilgi sayarda oynanan logo ve pazıllar onların sevdiği oyuncakların içinde yer almaya başlamıştır. Bilgisayarda yapılan her şey için 2 - 3 yaşından itibaren başlanabilmektedir. Siz bilgi sayarda yazı yazarken veya oyun oynarken çocuğunuz yanınıza gelir ya o da oynamak ister ya da size sorular sorar. Bu konuda ona onun anlayacağı gibi açık, net ve yaşına uygun cevaplar verin. Ona gösterin sen anlamazsın demeyin.
Bütün çocuklar gibi hiperaktif çocuklarda yapılanmış oyuncaklar olan bebek, araba, uçak, gemi gibi oyuncaklar dan da hoşlanırlar. Onlarla oynarken hayal kural, güzel, farklı, özgün hikâyeler oluştururlar. Hiperaktif çocuklar su, kum gibi yapılandırabilecekleri nesnelerle de oynamaktan da çok hoşlanırlar. Kumdan kaleler yapmak, suyun içinde ördeklerini yüzdürmek ya da kayıkları bir yerden bir yere götürmek onlar için en zevkli saatlerdir.
Elektronik, dijital tüm oyuncakları merak eder karıştırırlar. Kırar bozarlar. Aynı, pille çalışan bir trenin nasıl çalıştığını öğrenmek için açıp veya kırıp içine bakması gibi. Eğer siz elektronik veya dijital araçları veya oyuncakların çalışmasını öğretmezseniz onları mutlaka kırar yada bozarlar.
Bu tür çocuklarda oyuncak çok önemlidir. Oyuncakların hem sayısının çokluğu hem de çeşitlerin fazlalığı ve son olarak da onun yapısına uygun oyuncakların seçilmiş olması çok önemlidir. Yaşı büyüdükçe kızma bira der, isim şehir, adam asmaca, borsa, kâğıt oyunları gibi oyunlara merak sarar. Dedektif oyunları, katil kim oyunları onlar için muhteşemdir. Hep kendilerinin kazanmasını isteseler bile bu tür bir oyun oynamak için deli olurlar, çok heyecanlanır ve keyif alırlar. Tüm iskambil oyunlarını severler. Özelliklede grup halinde oynanmasından hoşlanırlar. Tavla, satranç gibi zekâ oyunlarında da çok başarı gösterirler. Böyle bir oyuna başladıklarında yemeği içmeyi unuturlar. Oyun hiç bitmesin isterler. Hatta oyunu çok ciddiye alırlar. Oyunda zaman zaman hile yapar veya hile yapanlara kızarlar. Oyun hiç durmasın isterler. Oyun oynayarak zekâlarını ve hayal güçlerini, hafızalarını geliştirirler. Yılbaşlarında tombala oynamak onlar için yılbaşını en değerli kısmıdır. Hayat onlar için bir oyun ve oyun alanıdır. Oyunda kaybettiklerinde çok üzülürler ve mutsuz olurlar. Ebeveynleriyle ve arkadaşlarıyla oynanan oyunları daha çok severler. Sanki bilgi veren, öğreten oyuncaklar onlar için yapılmıştır. Deney yapabilecekleri oyuncaklar, deney tüpleri, renk karıştırmalar, boncuk dizmeler onlar için gereklidir.

 

Köşe yazıları
 
Mayıs 2024
  Pzt     Sal     Çrş     Prş     Cum     Cts     Pzr  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31


YETİŞKİN PSİKOLOJİSİ SORUNLARI

İŞ YAŞAMI PSİKOLOJİSİ SORUNLARI
CİNSELLİK
 
 

Sitedeki tüm yazılar Uzman Psikolog Alanur Özalp'e aittir. Tüm hakları saklıdır. İzin almadan kullanılamaz.