2
1

2
1


2
ÇOCUK PSİKOLOJİSİ SORUNLARI
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1


2
1

2
GENÇLİK PSİKOLOJİSİ SORUNLARI
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1


2
1

2

BEYOĞLU BELEDİYESİ İLE BİRLİKTE GERÇEKLEŞTİRDİĞİMİZ MUTLU AİLELER MUTLU ÇOCUKLAR SEMİNERLERİMİZİ TAMAMLADIK.
1

2
1

 

.: Köşe Yazıları :.

HİPERAKTİF ÇOCUKLARDA HARÇLIK

Hiperaktif çocuklarda kontrol güçlüğü olduğu için harçlık konusu pek çok ailede sorun haline gelebilmektedir. Çocuk okula başladığında aile ona harçlık vermek ister ya da okuldan böyle bir rica gelir. Bu çocuklarla harçlıklarının miktarı veya harçlığın verilme biçimi konusunda tartışmalar yaşanır. Tabi ki çocuk harçlığının fazla olmasını istiyordur. Hatta aile verebileceği en yüksek rakamı verse bile çocuk onlara daha yüksek olamaz mı diye sorar. Bu çocukların beklenti düzeyleri oldukça yüksektir.
Tartışmanın çıktığı ikinci konu ise harçlığın veriliş biçimidir. Bu çocuklar hep kendilerine harçlıklarının haftalık olarak yani toplu para şeklinde verilmesini isterler. Ve her harçlık verildiği gün bir saat içinde hemen harçlıklarının tamamını bitirirler. Sonrada tüm hafta boyu, hatta hafta sonu da beş parasız kalırlar. Bu defa ya aç kalırlar ya da okula yürüyerek gitmek zorunda kalırlar. Ve böyle bir durumda ailelerinden sürekli olarak ilave para talep ederler. Bu durum aileleriyle tartışma ve sürtüşmeler yaşanmasına sebep olur. Böyle tatsız tartışmalara yol açmamak için yapılması ger eken, harçlığın günlük verilmesidir. Bu durum çocuğun hoşuna gitmez. O harçlığıyla hayal ettiği bazı şeyleri almak istemektedir. Bu harçlık haftalık veya aylık verildiğinde mümkün olabilmektedir. Bu durum harçlığın günlük verildiği zaman olmamaktadır. Çocuk kendi isteklerine kontrol koyamadığı için harçlığını aldığı an bitirir, biriktiremez. Bu tür alışkanlıkları kazanabilmesi için ancak ailesi tarafından desteklenmesi gerekir.
Harçlığın verilme biçimi çocukla açık ve net olarak onu incitmeden konuşulmalıdır. Çocuklar kaç yaşlarında olursa olsunlar ailelerin onları büyük adamlar gibi karşılarına alıp konuşmalarından keyif almaktadırlar. Adam yerine kondukları için kendilerine olan güvenleri de artmaktadır.
Okul için ger ekli olan paraları harçlığından ödemesini talep etmeyin. Harçlığın miktarını karalaştırırken onu gün içinde yapacağı zorunlu harcamaları hesaba katmalısınız. Bu harcamalar toplandıktan sonra harçlığın içinde ona bir keyif parası veya biriktirmeye kullanabileceği bir miktarda olmalıdır. Siz bu miktarı biriktirebileceğini düşünmeyin. Yinede bu konuda bir sürede olsa başarılı olursa onu kutlayın, destekleyin.
Eğer çocuğunuza kredi kartı veriyorsanız, limitleri yukarda anlattığımız şekilde sınırlandırmalısınız. Bu çocuklar kredi kartlarını kaybedebilecekleri için limitlerin ufak ve sınırlı olması gerekmektedir.

Köşe yazıları
 
Mayıs 2024
  Pzt     Sal     Çrş     Prş     Cum     Cts     Pzr  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31


YETİŞKİN PSİKOLOJİSİ SORUNLARI

İŞ YAŞAMI PSİKOLOJİSİ SORUNLARI
CİNSELLİK
 
 

Sitedeki tüm yazılar Uzman Psikolog Alanur Özalp'e aittir. Tüm hakları saklıdır. İzin almadan kullanılamaz.