2
1

2
1


2
ÇOCUK PSİKOLOJİSİ SORUNLARI
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1


2
1

2
GENÇLİK PSİKOLOJİSİ SORUNLARI
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1


2
1

2

BEYOĞLU BELEDİYESİ İLE BİRLİKTE GERÇEKLEŞTİRDİĞİMİZ MUTLU AİLELER MUTLU ÇOCUKLAR SEMİNERLERİMİZİ TAMAMLADIK.
1

2
1

 

.: Köşe Yazıları :.

AŞIRI HAREKETLİ ÇOCUKLARIN OLUMSUZ ÖZELLİKLERİ

HEYECANLIDIRLAR
Aşırı hareketli çocuklar çabuk heyecanlanabilirler. Özellikle yazılı ve sözlü imtihanlarda heyecandan dolayı pek çok şeyi unutabilirler ve başarısız olurlar. Heyecanları onları korkuya götürebilir. Hayal güçlerinin geniş ve zengin olması heyecanlarını tetikler ve arttırır.

SABIRSIZDIRLAR
Sabırsızlık, acelecilik, beklemekte, sabretmekte, sıraya girmekte ve sırasını beklemekte zorlanmak, katlanma eşiğinin düşük olması gibi durumları ifade etmektedir. Sabırsızlık dediğimizde beklenmesi gereken durumlarda sorunların çıkması, yani sabır eşiğinin düşük olması durumundan bahsetmekteyiz. Örneğin; sıraya girmek, sırasını sabırla takip etmek bu çocuklara zor gelmektedir. Çocuğun çevresindeki kişiler onun yaşını ve zekâsının normal olduğunu düşündüklerinde bu durumunu iki nedene bağlamaktadırlar. Ya terbiyesizlikten, karşısındaki kişiyi çileden çıkartmak için yapıyor diye anlayabilmektedirler ya da kafasında bir sorun mu var, deli mi diye düşünebilmektedirler.
Yukarıda sayılan iki durum özellikle anne-babaları oldukça korkuttuğu için çocuklarını olabildiğince toplumdan izole etmek zorunda kalmaktadırlar. Örneğin; aileler bu sorundan kurtulabilmek için çocuklarını misafirliklere götürmemekte veya sokağa çıkartmamaktadırlar. Bu yalnız kalış, çocuğu daha fazla rahatsız etmekte ve hırçınlaştırmaktadır.
Bazen bu hiperaktif çocukların öğretmenleri bile bu akıllı ve sabırsız çocukları anlamakta, onları sınıfta tutmakta ve kontrol etmekte çok zorlanırlar. Bu zorlanma sonucu iki farklı davranış biçimini gösterirler. Bu davranışlardan biri, o çocuğu yok farz etmektir. Bu durum çocuğun çok fazla üzülmesine, incinmesine ve kırılmasına sebep olacaktır. Öğretmenlerin yaptığı ikinci davranış modeli ise, bu çocukların üzerinde aşırı baskı ve disiplin kurmaya çalışmalarıdır. Bu durumda, çocuğun kendisini olumsuz, kötü çocuk olarak algılanmasını sağlayabileceği için, hem çocuğun hem de öğretmenin işini zorlaştıracaktır. Böyle durumlarda arkadaşları da öğretmeninin gösterdiği olumsuz tepkilerden etkilenerek çocuğu dışlayacak ve oyunlarına kabul etmeyebileceklerdir. Tüm bu olumsuz tutumlar çocuğu daha fazla hırçınlaştıracak ve ruhsal dengesini olumsuz yönde etkileyecektir.
Anne- babalardan uzmanların istediği pek çok şeyden biride şudur; böyle bir çocuğa sahipseniz, bu çocuğa öncelik tanıyın, onun sabırsızlığının bir arsızlık olmadığını çok iyi bilin. Ona kızıp onu cezalandırmayın bu durumun, onun isteyerek bilerek yaptığı bir durum olmadığını anlayın ve ona hissettirin.

geri
 
Temmuz 2024
  Pzt     Sal     Çrş     Prş     Cum     Cts     Pzr  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31


YETİŞKİN PSİKOLOJİSİ SORUNLARI

İŞ YAŞAMI PSİKOLOJİSİ SORUNLARI
CİNSELLİK
 
 

Sitedeki tüm yazılar Uzman Psikolog Alanur Özalp'e aittir. Tüm hakları saklıdır. İzin almadan kullanılamaz.