2
1

2
1


2
ÇOCUK PSİKOLOJİSİ SORUNLARI
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1


2
1

2
GENÇLİK PSİKOLOJİSİ SORUNLARI
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1


2
1

2

BEYOĞLU BELEDİYESİ İLE BİRLİKTE GERÇEKLEŞTİRDİĞİMİZ MUTLU AİLELER MUTLU ÇOCUKLAR SEMİNERLERİMİZİ TAMAMLADIK.
1

2
1

 

.: Köşe Yazıları :.

AŞIRI HAREKETLİ ÇOCUKLARIN OLUMSUZ ÖZELLİKLERİ

ÇABUK NEGATİF OLURLAR
Aşırı hareketli çocuklar yapma denileni yapmak, yap denileni yapmamak isterler. Kendi istekleri olsun isterler. Pek çok şeyi kendiliklerinden yaparken anneleri veya bir başkası yap dediği için yarıda bırakma ya da yapmama yoluna gitmişlerdir. Örneğin; odanı topla, kazağını al, atkını almadan çıkma gibi sözler onları çileden çıkarabilmektedir. Söylenenin, yapılanın tersine hareket etme yönündedirler. Anneleri onlar için tersini söyle o zaman istediğini yapsın derler. Örneğin; yemeği ye değil yeme dersen yemeğini yer.

İNATÇIDIRLAR
Tutturma huyları vardır. Bir şeye takılıp kalırlar, ısrarcıdırlar, iddialıdırlar. Bir kişiye, konuya ya da giysiye takılıp kalırlar. Kendileriyle bile iddialaşırlar. İnatçılıkları her durumda vardır. Onların inatlarını kırmak, onları zorlamakla olmaz. Zorlandıklarında yaptıkları olaya körü körüne yapışabilmektedirler. İnat ettiklerinde onları kimse durduramaz. Böyle durumlarda ancak tatlı söz, tatlı, yumuşak ve esnek yaklaşım etkili olabilir. Bazen yanlış olduğunu bile bile hatalı davranışa inatçılıklarından devam edebilmektedirler. Anneleriyle, kardeşleriyle, arkadaşlarıyla sık sık inatlaşırlar. Böyle durumlarda çoğunlukla kendileri zarar görürler. İnat ettikleri için yemek yemezler, yapmayı çok istedikleri pek çok şeyi inatlaştıkları için yapamayabilirler.
Tutturma huyları çok belirgindir. Herhangi bir şeyi tutturabilirler. Ya onun alınmasını ya da onun yapılmasını isterler. O olmadan olmaz derler. Bana şunu almazsan veya beni şuraya götürmezsen ders çalışmam, okula gitmem şeklinde annelerini tehdit edebilirler.
Takılıp Kalırlar: Bir konuya öyle takılırlar ki o olmazsa diğerinin olması mümkün değil derler. Örneğin; okulda yanlarında mutlaka şu arkadaşım oturacak veya serviste şoförün yanında oturacağım ya da arabada cam kenarında mutlaka ben oturacağım gibi konulara takılırlar. Böyle durumlarda istedikleri olmazsa kızar, huzursuzluk çıkarabilirler.
Israrcıdırlar: Çok fazla ısrarcıdırlar. Kafalarına taktıkları her hangi bir konuda ısrar ederler. Gitmek, yapmak gibi...
İddiacıdırlar: Kafalarına takılan bir konuda kolayca iddiaya girebilirler. Pek çok konuda iddilaşırlar. Ama sıklıkla da iddialaşırlar. Ama sıklıkla da yanılabilirler. Dikkat sorunları yaşadıkları için iddia ettikleri konularda yanılma payları yüksektir.
Yapışıp Kalırlar: Bir arkadaşa, giysiye veya bir yere yapışıp kalırlar. Hep o arkadaşının yanlarında olmasını isterler. Veya bir kıyafete o kadar yapışırlar ki üstlerinden hiç çıkarmamak isterler. Hatta anneleri bu kıyafeti yıkamak için bile üzerlerinden alamaz. Ya da hep aynı yere gitmek isterler.

geri
 
Haziran 2024
  Pzt     Sal     Çrş     Prş     Cum     Cts     Pzr  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30


YETİŞKİN PSİKOLOJİSİ SORUNLARI

İŞ YAŞAMI PSİKOLOJİSİ SORUNLARI
CİNSELLİK
 
 

Sitedeki tüm yazılar Uzman Psikolog Alanur Özalp'e aittir. Tüm hakları saklıdır. İzin almadan kullanılamaz.