2
1

2
1


2
ÇOCUK PSİKOLOJİSİ SORUNLARI
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1


2
1

2
GENÇLİK PSİKOLOJİSİ SORUNLARI
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1


2
1

2

BEYOĞLU BELEDİYESİ İLE BİRLİKTE GERÇEKLEŞTİRDİĞİMİZ MUTLU AİLELER MUTLU ÇOCUKLAR SEMİNERLERİMİZİ TAMAMLADIK.
1

2
1

 

.: Köşe Yazıları :.

ÇOCUKLAR: YENİ EV, YENİ YAŞAM

Her sene, çok sayıda çocuk doğdukları yerden ayrılıp taşınmak zorunda kalıyorlar ve bu konuda aileler de, çocuklar da çeşitli sıkıntılar yaşıyorlar. Ancak psikologlara göre, aileler alacakları birkaç küçük önlem ile, çocuklarının yeni evlerine kısa sürede alışmalarını sağlayabilirler.

Yaş Faktörü :

Taşınmanın çeşitli etkilerine karşı en hassas olan, incinenler 4 ile 6 yaş arasındaki çocuklardır. Çünkü bu yaş grubundaki çocuklar ilk kez kendilerini ailelerinden farklı birer birey olarak algılamaya başlarlar. Çocuk psikiyatristi Thomas Olkowski'ye göre, bu yaştaki çocukların taşınacakları yeni evden korkmaları, kendilerini güvensiz hissetmeleri ve korkularının önüne geçememeleri alışılmadık durumlar değildir. Genelde sessiz, sakin olan çocuklar, taşınmaya tepki olarak kendilerini oyunlarından, günlük aktivitelerinden soyutlayabilirler. Daha hareketli olan çocuklar da hırçınlaşabilirler. Taşınmak ayrıca ergenler için de güçtür. Çünkü onlarla aynı mahallede yaşayan çocukluk arkadaşlarını genelde ailelerinden üstün tutarlar ve hem onlardan, hem de evlerinden ayrılmak onlar için çok zor olacaktır. Aileler, çocuklarının taşındıktan sonra da düzenli olarak, çocukluk arkadaşlarıyla görüşmelerini sürdürmelerini sağlamalılar.

Yeni Ev, Yeni Çevre :

Çocuklar, doğup büyüdükleri yer ile aralarında belki de ailelerinden daha özel bir bağ kurarlar. Onların ilk öğrendikleri şey, ev adresleri ve yaşadıkları şehrin ismidir. Aileler bazen farklı bir yere taşınmanın çocuklar için ne anlama geldiğini anlayamayabilir, onlar için bunun yalnızca bir adres değişikliğinden ibaret olmadığını kavrayamayabilirler. Pek çok çocuk kimliklerinin bu süreçte yitirilmiş olduğunu hisseder. Aileler çocuklarının bu tür korkularını mutlaka dikkatle dinlemeli, onları önemsemeliler.

Mobilya seçme aşamasına gelmeden önce, aileler çocuklarına yeni taşınacakları evin, çevresindeki güzel mekanların fotoğraflarını, manzarasını, göstererek, onları yeni ev fikrine alıştırabilirler. Eğer farklı bir şehre taşınılıyorsa bu şehirle ilgili kitaplar, resimler, güzel hikayeler çocuklara tanıtmak için iyi bir yol olacaktır. Çocukların odasını olabildiğince onların istekleri doğrultusunda düzenlemek hem kendilerini önemli hissettirecek, hem de istedikleri bir yaşam alanını kendilerinin oluşturabileceklerini bilmek onları heyecanlandıracaktır. Böylece yeni evleri ile ilgili konulara hevesle yaklaşacaklardır.

Okulda :

Neden çocuklarınızı yeni spor aktiviteleri ve hobilerle uğraşmaları konusunda yüreklendirmiyorsunuz? Yeni bir okulun onlar için yeni olanaklar sağlayacağını bilmelerini sağlayın. Fakat yeni okullarına alışabilmeleri için sizin onları yüreklendirmenize ihtiyaçları var. Eğer yazın taşınıyorsanız, okullar açılana kadar yeni mahallelerine alışmaları için sokakta bolca vakit geçirmelerini, yeni arkadaşlıklar kurmalarını sağlayın. Okullar başladıktan sonra çocuğunuzun ev ödevlerini, sınav sonuçları takip etmeyi ihmal etmeyin. Psikologlara göre en önemlisi ise, olumlu düşünmekten vazgeçmemektir. Çocuğuna iyi davranan, anlayışlı aileler, çocuklarını da olumlu yönde etkilerler.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

geri
 
Mayıs 2024
  Pzt     Sal     Çrş     Prş     Cum     Cts     Pzr  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31


YETİŞKİN PSİKOLOJİSİ SORUNLARI

İŞ YAŞAMI PSİKOLOJİSİ SORUNLARI
CİNSELLİK
 
 

Sitedeki tüm yazılar Uzman Psikolog Alanur Özalp'e aittir. Tüm hakları saklıdır. İzin almadan kullanılamaz.