2
1

2
1


2
ÇOCUK PSİKOLOJİSİ SORUNLARI
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1


2
1

2
GENÇLİK PSİKOLOJİSİ SORUNLARI
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1


2
1

2

BEYOĞLU BELEDİYESİ İLE BİRLİKTE GERÇEKLEŞTİRDİĞİMİZ MUTLU AİLELER MUTLU ÇOCUKLAR SEMİNERLERİMİZİ TAMAMLADIK.
1

2
1

 

.: Köşe Yazıları :.

ÇOCUĞUMUZUN HİPERAKTİF OLUP OLMADIĞINI NASIL ANLARIZ ?

Hiperaktiflerin yapacakları şeyleri hangi koşullarda yaptıkları önemlidir.
1. İlginç olmayan şeyleri ilginç hale getirirler.
2. Dürtüselliğin bastırılması çocuğu çok zorlar.
Ağır bir disiplin varsa çocuk içinden gelen davranışları yapmaz, ama kendini çok mutsuz hisseder. Bu durumda çoğunlukla depresyona girebilirler. Disiplinin ağırlıklı olduğu durumlarda başkalarının onayını alamama ortaya çıkar. Bu durum çocuğu çok üzer. Okul kısıtlama getirir. Çocuk huysuzlaşır. Çocuk büyüdüğünde de sorunlar ortaya çıkar. Sosyal ilişki adım adımdır. Bu durumda dikkat eksikliği çeken çocuklar bunu anlayamazlar.
1. Ergenlikte ya içine kapanır.
2. Yada delice hareket yaparlar. Dikkat çekmeye çalışırlar. Dikkat sorunu olan çocuklar genel istekleri başarısız olunca dikkat çekmeye çalışırlar. Zeka seviyesi yüksekse sorun çekmeyebilirler. Sınıf kalabalıksa çocukta sorun ortaya çıkar. Sorun ya 13-14'de ortaya çıkabilir veya ilkokulda. Aileler çocuğum okul ve dersleriyle ilgilenmiyor demektedir. Bir süre çocuk akranlarından geri kalmaya başlar. Ortam onun için ilginç hale getirilirse ve gerekli durumlarda ilaç tedavisinde yararlı uygulanırsa çocuk normale döner. 18 yaş kritik bir dönemdir. O döneme kadar başkaları çocuğa göre düzenleme yapmışlardır. 18 yaştan sonra işler kötüye gider. Tedavi önceden başlamışsa o zaman yetişkinliğe geçiş kolaylaşır. Çocuğa zaman ayrılmalı, sevdiği kişilerin onun için çok önemli olduğu bilinmelidir. Yaşam kuralları belirli olmalıdır. Aşırı disiplin tehlikeli olabilir. Disiplinsizlik ise daha fazla zarar verebilmektedir. Dikkat sorunu olan çocuk okulda ön sırada oturmalıdır. İlgisi dağıldığında bunu fark edip hemen anında müdahale edilmelidir. O anda sınıf ortamını ona göre düzenleyebilmeliyiz. Öğretmenlerin özellikleri çok önemlidir. İlgili, konuya hakim olan, anlayışlı bir öğretmen idealdir. Çocuk tahmin edilemez davranışlar yapabilmektedir. Dikkat eksikliği olan çocuğun davranışlarında ortam çok fark eder. Ortamında ya esirdir. Yani başkalarına bağlı ve bağımlıdır. Ortamın bağımlılığından çocuğu kurtarmaya çalışılmalıdır. Çocuk o günkü duruma bağlı olarak davranır. Çocuğun davranışında nelerin işe yarıyor olduğunu tespit etmek iyi sonuçlar doğuracaktır. Çocuğun aile bireylerinde de dikkat eksikliği olabilir. Çabuk sıkılırlar, değişik şeyler denemek isterler. Öğretmenler çoğunlukla "Korkarım çocuğunuz bizim öğrettiklerimizden tam yararlanamıyor, grupta dikkatini toplamakta çok zorluk çekiyor."demektedirler. Bu çocuğun en çok kiminle anlaştığını araştırmak ve ilişkide bu kişiyi kullanmak uygun olacaktır. Amerika'da aileler kendileriyle aynı sorunu olan ailelerden çok yararlanmaktadırlar. Amerika'da sivil toplum örgütlerinin ve bu sorunu olan ailelerin oluşturdukları gruplar güçlerini birleştirmekte ve terapide etkili rol oynamaktadırlar.
Anne baba doktora güvenmeli, ilişki terapisini devamlı olarak görmelidir. Doktor uzun vadede ailenin moralini yüksek tutmalıdır. Belli bir şeye başladıktan sonra duramayan çocuklar bir süre sonra okula gitmek istemeyebilirler. Bir şeyi tuttururlar, yapışırlar. Öğretmen veya anne bu çocuklar için işleri hiç bitmez inatçı veya huysuz derler. İlginç çocuklardır, ilginç şeyler yaparlar. Bazen değişiklik hoşlarına gitmez, ortamın değişmesinden rahatsız olurlar, fazla uyarılırlar, telaşa ve anksiyete kapılırlar, seçim yapamazlar.
Bu çocukların sanki içinde kurt kaynıyor gibidir. Ayağı veya eli sürekli oynar, yemeği döker veya masa çocuğun üzerine düşer. Ailelerini çoğunlukla kızdırırlar veya ailede duygusal sorunlar yaratabilirler. Hatta çok önemli sorunlar yaratabilirler. 1937'den beri bu çocukların durumu tanımlanmaktadır.
Öncelikle topluma bu durumun bir sorun olduğu inandırılmalıdır.
1. Yoğunlaşamama
2. Unutkanlık, dalgınlık.
3. Dürtüsellilik.
4. Uslu duramama.
5. Hareket etme.
6. Sözü kesme saldırgan davranışlar.
Dikkat eksikliği ile başka sorunlarda olabilir yada dikkat eksikliği başka bir hastalığın belirtisidir. Bu çocukların zeka seviyesi yüksek olmasına rağmen zekalarını nerede kullanacaklarını bilemeyebilirler.
1. Dersi hemen başlayamazlar.
2. Zamanında bitiremezler.
3. Arkadaşlarla ilişkilerinde zorlanırlar.
4. Oyunlarda zorlanırlar.
5. Bir konudan başka bir konuya geçerken zorlanırlar. Örneğin: Matematik dersinden Türkçe dersine kolay geçemezler.
6. Arkadaşlarına uyum sağlayamaz. Agresif olmadan girişken olamazlar. Ya hemen vazgeçerler yada kavga etmeyi seçerler. Bu çocukları ayırt etmek için öğretmenlerine değerlendirme formu verilir. Çocuğu değerlendirirken bütün günü ele alınmalıdır. Bu çocukların bazıları ilk saatlerde zorlanırlar bazıları son saatlerde zorlanırlar. Her bir çocuk için özel bir tedavi programı oluşturulmalıdır. Bir psikolog olarak çocuğun öğretmen yardımcı olmalısınız. Kendisinin üzerinde pozitif bir etki uyandırmak etkili olmaktadır. Diğer arkadaşlarının gözünde onun bizim için değerli olduğunu anlatan bir tutumu öğretmenin sergilemesi sınıf içindeki uyumunda etkili olacaktır. Öğretmen uyarı vererek onları durdurmalıdır. İlgili bir müdahale etkili olmaktadır. 1990'da özürlülerin haklarını korumak için pek çok yasa aile gruplarının baskısıyla kazanılmıştır. Bu konuda da Amerika'da aile grupları devlete bu çocukları koruyucu, geliştirici ve düzeltici yasaların çıkartılması konusunda etkili olarak çalışılmaktadır. Türkiye'de aile grupları bilgi eksikliğinden dolayı yeterli etkinliği kazanamamıştır.

Köşe yazıları
 
Mayıs 2024
  Pzt     Sal     Çrş     Prş     Cum     Cts     Pzr  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31


YETİŞKİN PSİKOLOJİSİ SORUNLARI

İŞ YAŞAMI PSİKOLOJİSİ SORUNLARI
CİNSELLİK
 
 

Sitedeki tüm yazılar Uzman Psikolog Alanur Özalp'e aittir. Tüm hakları saklıdır. İzin almadan kullanılamaz.