2
1

2
1


2
ÇOCUK PSİKOLOJİSİ SORUNLARI
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1


2
1

2
GENÇLİK PSİKOLOJİSİ SORUNLARI
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1


2
1

2

BEYOĞLU BELEDİYESİ İLE BİRLİKTE GERÇEKLEŞTİRDİĞİMİZ MUTLU AİLELER MUTLU ÇOCUKLAR SEMİNERLERİMİZİ TAMAMLADIK.
1

2
1

 

.: Köşe Yazıları :.

Korkularımız

 

Korkularımız dediğimizde benim bu hafta bahsetmek istediğimiz biraz bizi sıkıntıya sokan, sınırlayan hatta yaşantımızı kısıtlayan korkulardır. Bunlara fobiler de demekteyiz. Pek çoğumuzda bu tür korkular vardır. Bu korkular bizim hayatımızı zindan etmiyorsa, yaşantımızı engellemiyorsa bizimle devam ederler. Ama bazı korkular, örneğin sokağa çıkamama, kalabalık yerlerde bulunamama veya yakınlarımıza kötü bir şey yapacağız gibi korkular bizim yaşantımızı sınırlayıp engellediği gibi bizi de oldukça rahatsız eder. Bu korkuların sayısı gün geçtikçe artar. Bizde bu korkuların doğal olmadığını biliriz. Ama kendimizi bu tür korkulardan kurtaramayız. Bir başka engelleyici taraf da biz, bu korkularımızı anlaşılacak, kişiler bize ya inanmayacak yada onlara garip geleceğini düşünür insanlardan uzak durmaya çalışırız. Bu durum bizi bir yalnızlığa iter. Arkadaş sayımız azalır. Sosyal ilişkilerden aldığımız sıcaklık ve doyum ortadan yavaş yavaş kalkacağından kendimizi daha yalnız ve sıkıntılı hissederiz. Bu bir çember veya kısır döngüdür. Gittikçe bizi etkiler. Kısa ve öz bir tanım verecek olursak fobi veya korku; normalde korkulmayacak belli bir durum yada belli bir nesne karşısında ortaya çıkan korkudur. Kişi bu belli yada nesne karşısında normalde bu denli korkulmayacağını bilir. Korkusunu anlamsız ve yersiz bulur. Fakat yine de korkutuğu nesne yada durumdan kaçınır. Fobilerin ortaya çıktığı uyarana göre 3'e ayırabiliriz;

•  Nesne Fobileri: Böcek, kelebek, köpek, kedi, sivri uçlu eşyalar, bıçak, makas gibi.

•  Durum Fobileri: Kapalı yer, açık yer, asansör, yüksek yer, karanlık yer veya yüz kızarması, kalabalıkta konuşamama gibi. Tüm bu saydığımız şeyler ve de sayacaklarımızın bir kriteri bizi oldukça rahatsız, tedirgin etmesi ve de sıkıntıya sokmasıdır. Şöyle düşünebiliriz, her insan kalabalıkta veya tanımadığı kişilerle konuşurken bir heyecan duyar. Ama bu heyecanına rağmen birkaç cümle ile anlatması gerekenleri anlatabilirler.

•  İşlev Fobileri: Yüz kızarması, terleme, bayılacakmış, kalbi duracakmış gibi olma burda sayılabilir.

 

Bir başka şekilde fobileri Agora, Sosyal ve Özgül fobiler olarak

ayırabiliriz. Agora fobide;meydanlardan, açık yerlerden korku, yalnız başına kalamamak, sokağa çıkamamak, kalabalık yerlere girmekten, örneğin sinema, tiyatro, asansör, otobüs, vapur, uçak gibi yerlerde duyulan korkular. Sonuç olarak bilinmesi gereken bu korkular geçer. Bunlardan kurtulmak mümkündür.

Köşe yazıları
 
Şubat 2023
  Pzt     Sal     Çrş     Prş     Cum     Cts     Pzr  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28


YETİŞKİN PSİKOLOJİSİ SORUNLARI

İŞ YAŞAMI PSİKOLOJİSİ SORUNLARI
CİNSELLİK
 
 

Sitedeki tüm yazılar Uzman Psikolog Alanur Özalp'e aittir. Tüm hakları saklıdır. İzin almadan kullanılamaz.