2
1

2
1


2
ÇOCUK PSİKOLOJİSİ SORUNLARI
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1


2
1

2
GENÇLİK PSİKOLOJİSİ SORUNLARI
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1


2
1

2

BEYOĞLU BELEDİYESİ İLE BİRLİKTE GERÇEKLEŞTİRDİĞİMİZ MUTLU AİLELER MUTLU ÇOCUKLAR SEMİNERLERİMİZİ TAMAMLADIK.
1

2
1

.: Şizofren Ailelerine Özel Bir Rehber :.

Francois'nın hikayesi

Francois, 16 yaşında ve annesi, babası ve kız kardeşiyle, Paris'in banliyösü olan St Denis'te yaşıyor.

Daha küçükken, Francois okuldan keyif alıyordu. Kolaylıkla arkadaş edinebiliyor ve okuldaki başarısı ile, her zaman, ilk yüzde ellinin içerisinde yer alıyordu. Ancak, geçen yıl, Francois için okuldaki ve evdeki şeyler giderek zorlaşmaya başladı. İlk olarak, diğer ergen arkadaşları gibi karamsarlaşmaya ve içine kapanmaya başladı. Zamanın büyük bölümünü odasında geçiriyor, kızkardeşiyle zoraki konuşuyor ve ebeveynleriyle tek tek kelimeler veya homurtular şeklinde konuşuyordu.

Annesi " Ne de olsa ergen" diye düşünerek, bu dönemin geçmesini bekledi.

Francois için sabahları kalkmak giderek daha da zor gelmeye başladı. Birkaç kez okula geç kaldı, ve bu durum öğretmenleri ile arasında sorun oluşturdu. Bunun çok haksızca olduğunu düşündü. Geç kalması onun suçu değildi, öyleyse öğretmenleri ondan ne istiyorlardı?

" Beni hiçbir zaman sevmediler. Okuldan atılmam için bir bahane arıyorlar." diye bir arkadaşına bahsetti.

Gerçekte, şimdi, kendisinden kurtulmak isteyenlerin, yalnızca öğretmenleri olmadığını düşünmeye başlamıştı. Francois, bazı arkadaşlarının da onunla görüşmekten kaçındıklarını fark etti. Yanlarına yaklaştığında konuşmayı kesiyorlardı ve arkasından, kendisi hakkında fısıldaştıklarından emindi.

Francois, bütün bunları hak etmek için ne yaptığını anlayamıyordu. Bu durum korkutucuydu ve kafasını karıştırıyordu, ve etrafında yardım için başvurabileceği kimse olmadığı kanaatindeydi. Francois giderek, zamanının daha büyük bir bölümünü, yalnız olarak geçirmeye başladı. Okulu asmaya başladı ve bazen bütün gün boyunca metroyla şehri dolaşıyordu. Metro da korkutucu gelebiliyordu. Başını önüne eğ ik tutuyor ve göz temasından kaçınıyordu. Fakat hala diğer yolcuların kendisine baktıklarını, kendisine güldüklerini, geçerken kendisi hakkında konuştuklarını hissedebiliyordu. Francois kendini çok yalnız hissetmeye başladı. Tamamen yabancı olan kişiler bile onun hakkında komplolar planlıyorlar ise, yeryüzünde kimden yardım isteyebilirdi ki? Francois kendini çaresiz veya yalnız hisseden kişilerin başvurabileceği bir yardım hattının reklamını yapan bir afişi gördü. Francois bir yardım hattının, insanların kendisi hakkında konuşmalarını nasıl son erdireceğini bilemiyordu. Fakat, belki de korkusu ile başa çıkmasında yardımcı olabilirdi. Tedirgin bir biçimde ilandaki numarayı aradı.

Hattın öbür ucundaki hanım nazik biriydi. Hikayesini dinledi ve ona inanıyor gibi görünüyordu. Hatta bazı iyi önerilerde bile bulundu. Durumu hakkında, güvenebileceği bir kimse ile konuşmasını tavsiye etti. Ve gidip bir doktora görünmesini söyledi.

Francois bu konuda düşündü. Annesiyle konuşmak, belki de kendini daha iyi hissetmesi için yardımcı olabilirdi. Kendini hasta olarak hissetmese de, belki doktor kendini gün boyunca bu kadar yorgun hissetmesini durdurabilirdi.

 geri
 
Mayıs 2024
  Pzt     Sal     Çrş     Prş     Cum     Cts     Pzr  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31


YETİŞKİN PSİKOLOJİSİ SORUNLARI

İŞ YAŞAMI PSİKOLOJİSİ SORUNLARI
CİNSELLİK
 
 

Sitedeki tüm yazılar Uzman Psikolog Alanur Özalp'e aittir. Tüm hakları saklıdır. İzin almadan kullanılamaz.