2
1

2
1


2
ÇOCUK PSİKOLOJİSİ SORUNLARI
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1


2
1

2
GENÇLİK PSİKOLOJİSİ SORUNLARI
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1

2
1


2
1

2

BEYOĞLU BELEDİYESİ İLE BİRLİKTE GERÇEKLEŞTİRDİĞİMİZ MUTLU AİLELER MUTLU ÇOCUKLAR SEMİNERLERİMİZİ TAMAMLADIK.
1

2
1

.: Şizofren Ailelerine Özel Bir Rehber :.

Yardım elinizin altında

Sizinle ilgilenen kişilerden oluşan büyük bir destek grubu var.

Destek almak

Kimse şizofreni ile yaşamanın kolay olduğunu iddia edemez. Fakat tek başınıza mücadele etmeniz gerekmez. Dışarıda kendini bu konuya adamış uzmanlar, kararlı gönüllüler ve sizi yalnızca seven ve sizi çok önemseyen kişilerden oluşan bir destek ağı var. Bu insanların desteğinden tam olarak yararlanmak, size iyileşme yolunda yardımcı olacaktır.

Aile doktoru
Hastalandığınızda sizi ilk görecek olan uzman, büyük olasılıkla aile doktorunuz olacaktır. Ruhsal hastalıklar konusunda uzman olmamasına karşın, belirtilerinizin olası diğer nedenleri hakkında sizi tetk ik edebilecek ve sizi uzman muayenesi için nereye yönlendireceğini bilecektir. Diğer sağlık problemleriniz konusunda da size yardım edecektir.

Psikiyatrist
Psikiyatrist bir ruh sağlığı uzmanıdır. Tanınızı koyacak ve uygulanacak tedaviyi sizinle tartışacaktır. Durumunuza, tedaviye veya yan etkilerine ilişkin herhangi bir soru veya endişeniz bulunuyorsa, ps ik iyatristinize danışmalısınız.

Psikiyatri hemşiresi
Psikiyatri hemşiresi, belki de en çok göreceğiniz ruh sağlığı uzmanıdır. İlacını düzgün biçimde almanızdan sorumlu olacak ve sizi ilacınızı almanız konusunda cesaretlendirecektir. Tedaviye verdiğiniz yanıtın ve bazı yan etkilerin izlenmesinden sorumlu olacaktır.

Sosyal hizmet uzmanı
Sosyal hizmet uzmanı, yaşama yeniden uyum sağlamanıza yardım edecektir. Bu da sizin başka destek kuruluşlarıyla ilişki kurmanızı sağlayarak, sizin barınma ve işsizl ik parası gibi konuları halletmenize yardım ederek veya hakkınız olan hizmetleri almanızı garanti altına alarak olacaktır. 

Uğraşı terapisti
Uğraşı terapisti eski işinize veya bu mümkün değilse, yeni bir iş bularak yeniden çalışmaya başlamanıza yardım eder. Uğraşı terapisti sahip olduğunuz ana becerileri belirlemenize ve gereksinim duyabileceğiniz yeni beceriler kazanmanıza yardım eder. 

Eczacı
Bir eczacı ilacınız ile ilgili sorularınızı yanıtlamada size yardımcı olur. Eğer yan etkiler veya ilaç tedavinizin belirtilerinizi yeterince kontrol edip etmediği hakkında kaygılanıyorsanız, size kolayca anlaşılır biçimde,uzman olarak önerilerde bulunacaktır. Başka bir nedenle ilaç kullanmak zorunda kalırsanız, hangi ilaçların sizin antips ik ot ik ler ile uyumlu olduklarını eczanız size söyleyebilir.

Ancak Türkiye'de eczacılar, bazen yeterli bilgi sahibi olmadıklarından ve gelişmeleri izlemedikleri için hastalara yanlış bilgiler verebilmektedir. (Ç.N.)

Psikolog
Bir psikolog, insan davranış ve deneyimlerinin incelenmesi konusunda eğitim almıştır. Ruh sağlığı alanında çalıştığında, psikolog genel olarak klin ik , kamu yararına veya danışman psikolog olarak çalışır ve aynı zamanda doktor olmadıkça, ilaç reçetelemez.

Ancak klin ik psikologlar, yani psikiyatri kliniğinde doktora yapmış psikologlar hasta tedavisinde yer alabilirler. (Ç.N.)

Destek grupları
Hasta dernekleri, ruh sağlığı ile ilgili hayır kurumları, destek grupları bilgilenme ve destek açısından çok değerli kaynaklardır. Çoğunlukla sizinkine benzer kişisel deneyimler yaşamış olan kişiler tarafından yürütülen bu kuruluşlar, sizin iyileşme yolundaki bu yolculuğunuzda size rehber olarak yardım edebilirler.

Telefonla yardım hatları
Sorunlarınız hakkında birisiyle yüz yüze konuşmak istemiyorsanız, telefonla yardım hattı öneri, bilgi ve destek almak için çok iyi bir yerdir.

Spor kulüpleri/ Hobi grupları
Şizofreniniz olması, başka şeyler ile ilgilenemeyeceğiniz anlamına gelmemektedir. Aslında aktif olmak ve sizin ilgi konularınızı paylaşan diğer kişiler ile bir araya gelmek, duygu durumunuzun yükselmesine ve yaşama olan ilginizin sürmesine olanak sağlar.

Vatandaş danışma büroları
Barınma ve yoksulluk yardımı konularında işsizl ik yardımı almaya hak kazanabilirsiniz. Uzman danışmanlar hangi haklardan yararlanabileceğinizi ve bunları nasıl talep edeceğinizi belirlemekte yardım edebilir.

İnternet
İnterneti nasıl kullanacağınızı bilmek, şizofreni ve benzer konular hakkında muazzam bir kütüphaneyi kullanımınıza sunabilir. E-mail ve sohbet odaları da, sizinkine benzer deneyimleri olan insanlar ile ilişki kurmanızı sağlayabilir.

Aile ve arkadaşlar
Ruhsal hastalığın travmasının etkisindeyken, sizi hala seven ve ilgi gösteren kişiler olduğu kolaylıkla gözden kaçabilir. Bunun sonucu olarak, şizofrenili birçok kişi kendini tecrit edilmiş ve yalnız hisseder. Bu nedenle, gerçekten de, aile ve arkadaşların verdiği desteğin yerine geçebilen hiçbir şey yoktur. Aile ve arkadaşlar, hastalıkla baş etme konusunda, duygusal destek ve prat ik yardım sunabilir.

 geri
 
Haziran 2024
  Pzt     Sal     Çrş     Prş     Cum     Cts     Pzr  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30


YETİŞKİN PSİKOLOJİSİ SORUNLARI

İŞ YAŞAMI PSİKOLOJİSİ SORUNLARI
CİNSELLİK
 
 

Sitedeki tüm yazılar Uzman Psikolog Alanur Özalp'e aittir. Tüm hakları saklıdır. İzin almadan kullanılamaz.